Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

2. Dünya Savaşı'nın sonuçları nelerdir?

7,761
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

2. Dünya Savaşı'nın sonuçları nelerdir?

2. Dünya Savaşı Mihver Devletleri yani Almanya, Japonya ve İtalya'nın yenilgisi ile sonuçlandı. İkinci Dünya Savaşı 1939'da başlamıştı. 1945 yılında da tamamen sona erdi. Birçok cephede savaşlar oldu. 70 milyondan fazla asker ve sivil öldü.


2. Dünya Savaşı'nın en önemli sonucu 2 kutuplu politik dünyanın ortaya çıkması ve Soğuk Savaş oldu. Savaştan önce dünyanın en güçlü devleti İngiltere idi. Savaştan sonra ABD ve SSCB yani Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği yeni güç odakları olarak sahneye çıktı. Ancak bu ikisinin sistemi ve ideoloji tamamen farklıydı. Artık dünya bu iki güç etrafında şekilleniyordu.

2. Dünya Savaşı sırasında geliştirilen ve kullanılan nükleer silahlar Soğuk Savaş dönemi boyunca her iki blokta da ön plandaydı. İki güç askeri alanda, havacılık ve uzay yarışında, sağlıkta sporda ve daha birçok konuda büyük bir rekabet geliştirdiler. Dünyanın bugünkü haline gelmesinde bu rekabetin büyük payı vardır. 

Savaştan sonra Avrupa'da birleşme planları ortaya çıktı. Savaşsız bir Avrupa için Avrupa ülkelerinin birliği şart görülüyordu. AB'nin temeli savaş sonrası atılmıştır aslında. Ayrıca Birleşmiş Milletler kuruldu ve aktif olarak çalışmaya başladı.

Büyük insan kayıpları çok ciddi sosyal sorunlara ve çalkantılara neden oldu. Daha fazlası için videoları izleyebilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat