Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

2. Dünya Savaşı neden çıktı?

20,035
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

2. Dünya Savaşı neden çıktı?

Her savaş gibi İkinci Dünya Savaşı da devletler ya da topluluklar arasındaki kaynak paylaşımı rekabeti nedeniyle başladı. Elbette savaşı besleyen birçok ideolojik konu vardı ancak temel hedef yeni sömürgeler elde etmek, başka devletlerin elinde olan sömürgeleri ele geçirmekti.


Mihver Devletleri, yani Almanya, İtalya ve Japonya gelişen sanayilerini beslemek için diğer devletlerin elinde olan bölgelerin peşindeydi. Almanya Versay Anlaşması ile Fransızların elinde kalan demir ve kömür yataklarını geri almak istiyordu. Ayrıca Almanya'nın sınırlarını Batı Avrupa, Rusya'ya yaymak istiyordu. Yeni sömürgeler için Kuzey Afrika da hedefe alınmıştı. İtalya ve dünyanın diğer tarafındaki Japonya da elindeki kaynakları artırmak için yayılmaya başladı. 

Almanya, bir gece içinde Belçika ve Hollanda ardından Fransa ve baltık ülkelerine doğru harekete geçti. Sonraki yıllarda İngiltere de Almanya'nın hedefi olacaktı. İtalya ve Japonya'nın da amaçları diğer devletleri tehdit ediyordu. Bunun üzerine İngiltere, ABD ve Hitler'in işgal ettiği Rusya, Mihver Devletleri'ne karşı savaşmaya başladı. 

Mihver Devletleri'nin ve Müttefiklerin amaçları belli olsa da her bir devlet savaşa girmek için farklı nedenler buldu. Ancak nihai hedefler sömürge elde etmek ve çevre ülkeleri kontrol altına almaktı.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat