Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

2 yaşından itibaren bebeğin beslenmesi nasıl olmalıdır?

61,550
kez izlendi
Puan: 4.75 / 5
Detaylı Açıklama

2 yaşından itibaren bebeğin beslenmesi nasıl olmalıdır?

Bebek 1 yaşında doğum kilosunun 3 katına, 2 yaşında ise doğum kilosunun 4 katına ulaşır. Bebeğin boyu 1 yaşında doğum boyunun yarısı kadar uzamıştır. 1 ile 2 yaş arasında bebek 10 - 12 cm uzar ve yaklaşık 2 - 2.5 kilo alır.

2 yaşındaki bebeğe beslenmesinde erişkin muamelesi yapılmalıldır. Bebek 2 yaşına kadar anne sütü almışsa ve anne kendisi ile bebek açısından uygun zaman olduğunu düşünüyorsa bebeğe anne sütünü bıraktırabilir. Bebek inek sütü içebilir.

Bebeğin beslenmesi meyve, sebze, karbonhidrat, yağ , süt ve süt ürünleri ile dengeli bir şekilde sağlanmalıdır. Bebeğe yedirilen gıdaların doğal ve evde hazırlanmış olması bebeğin sağlığı açısından daha iyidir. Bebeğin 3 ana öğün şeklinde beslenmesi yeterlidir. 2 yaşından sonra ara öğün ve abur cubur tüketimi fazla olursa bebek ana öğünde yemek yemek istemez. Bu da bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir.


2 yaşındaki bir bebeğin kilo oranına baktığımız zaman, bebekler doğum kilosunun 3 katına 1  yaşındayken ulaşır. 2 yaşında ise doğum kilosunun 4 katına ulaşmış olur. 1- 2 yaş arası 2-2,5 arası kilo olur. 

2 yaşındaki bir bebeğe boy olarak baktığımız zaman doğum boyunun yarı fazlasına kadar ulaşmıştır. 1-2 yaş arası bebek 10-12 cm uzar. 

2 yaşındaki bir bebeğe beslenmede erişkin muamelesi yapılır. 2 yaşına kadar emdiyse anne kendine ve bebeğe uygun bir zamanda yavaş yavaş anne sütünü bıraktırabilir, yerine inek sütünü tercih edebilir. 2 yaşındaki bir bebekte 3 ana öğün tüketmesi yeterlidir. Ara öğün tükettiğimizde ana öğün tüketimi azalır.

2 yaşındaki bir bebek için tercih edilebilecek besinler:
-meyve
-sebze
-karbonhidrat
-süt ve süt ürünleri

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat