Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

2 yaş çocuğunda ne tür sağlık sorunları gözlenebilir?

2,043
kez izlendi
Puan: 3.00 / 5
Detaylı Açıklama

2 yaş çocuğunda ne tür sağlık sorunları gözlenebilir?

2 yaşındaki bir çocuğa enfeksiyon olarak baktığımız zaman daha aktiftir. Diğer çocuklarla daha çok yakın olmaya başlamıştır. Oyuncaklarla daha çok oynar ve elini ağzına götürür. Kalabalık ortama daha sık girmeye başlamıştır. Bu çocuklarda viral üst solunum yolları enfeksiyonları daha sıktır. 

Normal bir çocuk evde ve okula gitmiyorsa yıllık enfeksiyon sayısı 5-8 arasıdır. Okula başladıktan sonra veya yuvaya gidiyorsa bu sayı ikiyle çarpılır. Yani 8-15'e kadar çıkabilir. 

2 yaşındaki çocuklarda en sık görülen enfeksiyonlar viral üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Viral üst solunum yolu enfeksiyonlarından korumak için çok kalabalığa girmemesinde fayda vardır. Özellikle kış aylarında kapalı mekanlara girmemesinde fayda vardır. Fakat bu çocuğu illa evde tutacağınız anlamına gelmez. Yaz aylarında mutlaka parka götürün, diğer çocuklarla iletişim kurmasını sağlayın ama çocuğa hijyen kurallarını da öğretin. Ellerini sık sık yıkayacak, kirli ellerini ağzına götürmeyecek. Enfekte kişilerle çok yan yana tutmaya çalışın. Çünkü viral bir üst solunum yolu enfeksiyonu sonrası bu yaşlardaki çocuklarda zatürre, bronşit ve orta kulak iltihabı riski çok yüksektir. 

2 yaşındaki çocuk birçok çocukluk çağı enfeksiyonuna karşı aşılanmıştır. Hepatit A,B, su çiçeği gibi enfeksiyonlara karşı aşılıdır. Genelde en sık olacak enfeksiyonlar,
- Viral üst solunum yolu enfeksiyonları
- Bağırsak enfeksiyonları
- Orta kulak iltihabı
- Zatürre gibi enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlar açısından dikkatli olmakta fayda vardır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat