Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

19 Mayıs 1919'un önemi nedir?

4,587
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

19 Mayıs 1919'un önemi nedir?

19 Mayıs 1919, Türkiye Cumhuriyeti için çok önemli bir gün. Çünkü bu tarih Milli Mücadele'nin ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş sürecinin başlangıcı olarak kabul edilir. 

1918'de imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması'nın ardından İstanbul ve Anadolu İngiliz, Fransız, İtalyan ve Yunan kuvvetlerinin işgali altındaydı. 

1. Dünya Savaşı'ndan yenik ve yorgun çıkan Osmanlı İmparatorluğu'nun işgale direnecek gücü yoktu. Ancak ordu içinde yer alan Mustafa Kemal gibi bazı üst düzey subaylar bir karşı hareket başlatma niyetindeydi. 

Bu sırada Osmanlı, Mustafa Kemal'i farklı fikirleri nedeniyle Anadolu'ya göndermek istiyordu. Mustafa Kemal'in Samsun'a gönderilmesine karar verildi. Bu sayede İngilizler ve Osmanlı Sarayı muhtemel bir direniş önderinden kurtulmuş olacaktı. 

Emir Mustafa Kemal'e iletildi. Mustafa Kemal bir kurtuluş mücadelesinin İstanbul'dan başlamayacağını biliyordu ve Anadolu'ya gidip örgütlenmek için bu emri kabul etti. 16 Mayıs 1919'da İstanbul'dan Bandırma Vapuru ile 9. Ordu Müfettişi olarak yola çıkan Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıktı. Bölgede incelemelerini yapan Mustafa Kemal, 25 Mayıs'ta Havza'ya geçti. 

Bu sırada kafasında kurtuluş mücadelesinin esaslarını oluşturuyordu. Havza'dayken Ankara ve Konya'daki kolordu komutanları ile telgraflaştı ve planlarını anlattı. Farklı bölgelerdeki yerel direniş güçleri ile temasa geçti. Bu sırada İzmir işgal edilmişti. Mustafa Kemal direniş örgütlerinden bunun protesto edilmesini istedi. Bunun ardından Anadolu'da 100 farklı miting düzenlendi. 

Olanları öğrenen işgal güçleri ve saray Mustafa Kemal'i geri çağırdı. Mustafa Kemal bunu onaylamış gibi göründü fakat İstanbul'a dönmedi. Ancak 12 Haziran'da Amasya'ya geçen Mustafa Kemal, burada ünlü Amasya Genelgesi'ni yayınladı. Genelge önemliydi çünkü, kurtuluş mücadelesinin fiilen başladığını duyuruyordu. Bundan sonra mücadele yurt geneline yayıldı ve işgal güçlerinin Anadolu'dan atılmasını sağladı. 

Mustafa Kemal'in 19 Mayıs'ta Samsun'da başlayan yolculuğu, bağımsızlığın ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk adımı olmuştu. 19 Mayıs Atatürk'ün çok önem verdiği bir tarihti. Atatürk, Cumhuriyet kurulduktan sonra 19 Mayıs'ı doğum günü kabul ettiğini söylemişti. 19 Mayıs 1938 yılında bayram ilan edildi.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat