Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

14 aylık bebek bakımı ile ilgili nelere dikkat edilmeli?

12,246
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

14 aylık bebek bakımı ile ilgili nelere dikkat edilmeli?

14 aylık çocuk artık yürümeye başlamıştır. Bir kaç sözcük söyler. Kişiliği de gelişmeye başlamıştır. Bu çocukların bakımında ilk önce psikolojik açıdan önce onları birey olarak görüp isteklerine değer vermek önemlidir. Bir yaş ile iki yaş arasında bir çok çocuk anne ve babasına isyan etmeyi, onlarla kavga etmeyi sever. Yemek yeme konusunda kavga çıkabilir. 


İştah sorunları ortaya çıkabilir. Bunların büyük çoğunluğu etrafındaki erişkinlerin 14 - 15 aylık bebekler üzerinde kesin kararlar vermeleri ve yeme içme konusunda istediklerini yaptırma arzularıdır. Oysa bu dönemde bebekleri rahat bırakmak gerekir. İstedikleri kadar yemelerine önem vermek gerekir. Bebekler aç kalmazlar. 

Çocukluk çağındaki yemek yeme bozukluklarının büyük çoğunluğu bu yaşta bebeği zorlamaktan kaynaklanır. Rutin sağlık kontrolleri bu aylarda 3 ayda bir yapılsa yeterlidir. İlerleyen dönemlerde de 6 ayda bire çıkar. 14. ay civarında yapılacak herhangi bir aşı yoktur. Bu dönemde meningokok yani menenjit aşısının da yapılmış olması çok önemlidir. Bundan sonra da 18. ayda aşı yapılır. Beslenmenin bu döneminde sofrada tüm ailenin var olması çok önemlidir. Ellerini kullanarak yemek yemek isteyen çocuğa da izin vermek gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat