Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

14 aylık bebeğin dil gelişimi nasıldır?

16,082
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

14 aylık bebeğin dil gelişimi nasıldır?

14 aylık bir bebeğin en az 3-4 tane sözcüğü anlayarak söylemesini bekleriz. Bunlar basit sözcüklerdir. Baba, mama, anne gibi sözcüklerdir. Bazı bebekler biraz daha ileriye gidebilir. İkili sözcükler söyleyebilirler. Anne gel, baba gel gibi kısa cümleler kurabilirler. Bazı bebekler de konuşmaya hiç başlamamış olabilir. Bunlar hep normalin varyasyonlarıdır.


Genetik özelliklere göre belirlenirler. Bu dönemde erişkinlerin bebekle direkt konuşmaları halinde etki çok olumlu olacaktır. Kalabalık ve kendisiyle çok konuşulan bir ortamda ve eğer yaşıtları da varsa bebeğin konuşması çok daha iyi olabilir. Daha fazla sözcüğü arka arkaya söyleyebilir. Evde yalnız kalan ve kendisiyle çok konuşulmayan 14 aylık bebek konuşma gelişimi daha farklı olacaktır. 

Bu dönemde zekanın en önemli göstergelerinden biri de erişkinleri çok iyi izlemeleridir. Onların yaptığı her hareketi yapmaya çalışırlar. Bu bebeklerde bazı riskleri de gündeme getirir. Örneğin çocukların karşısında ilaç içmek bebeklere kötü örnek olabilir. İlk fırsatta ilaç içmeye çalışabilirler. Bu nedenle bebek ve çocukların karşısında onların yapmasını istemediğimiz hareketleri yapmamak gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat