Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

12 aylık bebek bakımı ile ilgili nelere dikkat edilmeli?

2,006
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

12 aylık bebek bakımı ile ilgili nelere dikkat edilmeli?

12. ayını dolduran bebek ilk doğumgününü kutlar ve bir yaşına basmış olur. Bu dönemde yaşanan en önemli değişiklik bebeğin yürümeye başlamış olmasıdır. 


Yürümek çocuk için çok önemli bir aşamadır ama pek çok tehlikeyi de içinde barındırır. Özellikle evde çocuklar çok hareketli oldukları için çocuğu çok iyi takip etmek gerekir. 

12 aylık bebek bakımında dikkat edilecekler

1 yaşındaki bebeğin ne zaman, ne yapacağı belli olmadığı için her an ev kazasıyla karşılaşabilirsiniz. Bebekler bu dönemde çok hareketli olurlar. Çekmeceleri karıştırmak, hızla kapıları açmak gibi ani hareketler yaparlar. Evimizdeki ve mobilyalardaki sivri ve keskin köşeler bebekler için tehlike yaratır. O nedenle bebek hareketlenmeye ve özellikle yürümeye başladığında evimizi ve mobilyalarımızı gözden geçirmeliyiz. Çocuk için tehlike yaratabilecek eşyaları ortadan kaldırmalıyız. Küçük biblolar ya da bir yere monte edilmemiş televizyon ve dolaplar çocuklar için tehlike yaratabilir. Gerekli yerlere kilitler takmalı ve evi çocuk için güvenli hale getirmeliyiz.

12 aylık olmuş, 1 yaşındaki bebekler erişkinlerin hareketlerini taklit etmeye çok meraklıdır. O nedenle evde düzenli ilaç kullanan bir yetişkin varsa bebeğin onu ilaç içerken görmemesine dikkat etmek gerekir. Çünkü bir yetişkini ilaç içerken gören bir bebek, aynı hareketi taklit edebilir. 1 yaşındaki çocuklarda acile başvurmalarının en önemli nedenlerinden biri ilaç zehirlenmesidir. O nedenle bebeklerin çevresinde ilaç içmemeye dikkat edilmelidir. 

1 yaşına gelmiş bebekler duydukları her kelimeyi zihinlerine kaydederler. O nedenle onların yanında kullandığımız her kelimeye mutlaka dikkat etmeliyiz. Trafikte sinirlendiğimizde kullandığımız kötü bir kelimeyi çok kısa bir süre sonra bebeğinizden duyabilirsiniz. Bebeğiniz sizi taklit ettiği için nasıl davrandığınız ve konuştuğunuz onun için bir rol model olacaktır.  

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat