Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

1. Dünya Savaşı'nın Osmanlı İmparatorluğu için ne tür sonuçları oldu?

11,635
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

1. Dünya Savaşı'nın Osmanlı İmparatorluğu için ne tür sonuçları oldu?

Osmanlı İmparatorluğu 1. Dünya Savaşı başladığında önce bir tarafsızlık politikası izledi. İngiltere ve Almanya ile tarafsızlık anlaşmaları yaptı. Ancak savaşın bir şekilde kendisine de uzanacağını öngörünce bağdaşma devletleri yani itilaf devletleri ile hareket etme kararı almıştı. Ancak itilaf devletleri Osmanlı İmparatorluğu'nu uzun süre oyaladı. Çünkü itilaf devletleri Osmanlı'yı sömürgeleştirme planları yapıyordu. 


Bir şekilde savaşa dahil olmak durumunda kalan Osmanlı İmparatorluğu kaybettiği toprakları geri kazanmak ya da en azından daha fazla toprak kaybetmemek için ittifak devletleri safında savaşa girdi. 

Osmanlı İmparatorluğu savaş teknolojisi bakımından ve ordusunun gücü yönünden zayıftı. Ancak savaşa girmesi savaşın seyrini değiştirdi. Çünkü Osmanlı İmparatorluğu'nun Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Kafkasya'da ve Akdeniz'de de toprakları vardı ve savaş bu bölgelerde yeni cepheler açılmasına neden oldu. Bu durum Avrupa'ya sıkışan savaşı daha geniş bir alana yaydı ve savaşın çok daha uzun sürmesine neden oldu. 

Avrupa'da sıkışan Almanya ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu düşman kuvvetlerin yeni açılan cephelere kayması ile biraz olsun rahatladı ama savaşın sonucu değişmedi.

Savaş sonunda yenilen Osmanlı İmparatorluğu ağır yaptırımlar içeren Sevr Antlaşmasını imzaladı. Sevr Antlaşması'nın ağır koşulları ve Anadolu'nun işgal edilmesi kurtuluş mücadelesinin başlamasını sağladı.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat