Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

1. Dünya Savaşı'nın nedenleri nelerdir?

9,591
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

1. Dünya Savaşı'nın nedenleri nelerdir?

1. Dünya Savaşı'nın en önemli nedenleri büyük bir hızla sanayileşen ülkelerin sanayi üretimini sürdürmeleri için gereken hammade kaynakları ve sanayi üretimini pazarlayabilecekleri yeni alanlar yani pazarlar ele geçirme isteğidir. 


19. Yüzyıl ve 20. Yüzyıl başlarında Avrupa sanayileşmiş, kıtada binlerce fabrika kurulmuştu. Üretimin devam etmesi için bu fabrikaların hammaddeye ihtiyacı vardı. Çünkü Avrupa küçük, birçok siyasi bölüme ayrılmış ve hammadde kaynakları bakımından küçük bir kıtaydı. Ayrıca fabrikalarda üretilen ürünlerin pazarlanabilmesi için de yeni pazarlar gerekiyordu.   

Çoğu Avrupa ülkesi kaynak ve pazar ihtiyacını sömürgelerinden karşılıyordu. Ancak artan üretim yeni sömürgeler edinilmesini gerekiyordu. 

Avrupa bu süreçte iki bloğa ayrılmıştı. Bir yanda İngiltere, Rusya ve Fransa gibi dünyayı neredeyse tamamen ele geçirmiş devletler vardı. Öte yanda da ulusal birliklerini ancak kurmuş ve sömürge arayışında olan devletler vardı. Bunlar da Almanya, İtalya ve Avusturya'ydı. Savaşın en önemli nedeni bu iki blok arasındaki gerilimdi.

1. Dünya Savaşı'nın başka bir nedeni ise Fransız Devrimi sonrası Avrupa'da yükselen milliyetçilik akımı ve bu akımın etkisi ile kendi ulus devletlerini kurmak isteyen topluluklardı.

Bu sayılanlar 1. Dünya Savaşı'nın genel nedenleri olarak kabul edilebilir. Savaşın ülkeler arası çatışmalardan ve sürtüşmelerden kaynaklanan nedenleri de vardı. 

Örneğin Almanya ve Hindistan arasında Hindistan'ın hakimiyeti ile ilgili bir çekişme vardı. Almanlar Hindistan üzerinde söz sahibi olmak istiyordu. İngiltere ise sömürgesini Almanya'ya kaptırmak istemiyordu. 

Öte yanda Avusturya ile Rusya arasında Rusların Panslavizm politikası nedeniyle ciddi bir çatışma vardı. Ayrıca Avusturya ve İtalya arasında da gerginlik vardı. Görece daha küçük ve nispeten lokal sorunlar da vardı. Tüm bunlar 1914 öncesinde Avrupa'da ciddi bir gerilim yaratmıştı. 

Bir Sırp'ın Avusturya-Macaristan veliahtını öldürmesi ise savaşın fitilini ateşledi. Bunlan sonra savaş bütün dünyaya yayılacaktı.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat