Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

1 yaşından büyük kediler hangi tıbbi kontrollerden geçmeli?

7,448
kez izlendi
Puan: 4.79 / 5
Detaylı Açıklama

1 yaşından büyük kediler hangi tıbbi kontrollerden geçmeli?

1 yaşından büyük kediler aşı günleri haricinde sonuçta 4 tane aşımız var. 4 kere kliniğe gelecek demektir bu 1 sene içinde. Bu bizim için tabii ki çok az bir sayı.

Kedilerin rutinde parazit tedavileri düzenli olarak devam eder. 1,5 ayla 3 ay arasında periyodik olarak yapılan tedaviler bunlar. O dönemde mutlaka hekim tarafından genel muayenesi yapılmalıdır.

Genel muayenede vücut ısısına bakılır, solunuma bakılır, kulaklarının temizliğine bakılır ki, bu arada herhangi bir kulak enfeksiyonu varsa onu yakalama şansınız var. Solunumla ilgili herhangi bir probleminiz varsa onu yakalama şansınız var.

Kedinin deri ve tüy yapısı çok önemli. Tüylerinde bir matlaşma ya da fazla dökülme varsa, vitamin ya da mineral eksikliğine bağlı olabilir, bunların daha derin sebepleri olabilir, onların araştırılması gerekir.

Kedilerde, özellikle 3 yaşından sonra gördüğümüz diş taşı sorunlarımız var. Mesela bu kedimizde gingilit var şu anda. Yani diş etlerinde görüyorsunuz kızarıklıklar mevcut. Diş taşımız çok fazla yok. Temizlemeye gerek yok. Bu kontrollerin rutin yapılması lazım.

Kedilerin sağlık kontrollerinde genel kan tahlillerinde, rutin bakımda eğer bir problem görülmüyorsa senede 1 kere yeterli. Ama genel rutin kontrolünüzde herhangi bir problem gördüyseniz tabi ki o an yapılır. Ama yine normalde de 6 ayda bir yapılmasında fayda var.

Özellikle kedilerde gördüğümüz yine üriner sistem problemleri var. Daha çok taş oluşumu ya da idrara çıkamama gibi semptomlar. Bunlar için de idrar kontrollerinin rutin 6 ayda bir yapılmasını tavsiye ediyoruz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat