Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

0-12 aylık kedilere hangi aşılar yaptırılmalı?

34,393
kez izlendi
Puan: 4.86 / 5
Detaylı Açıklama

0-12 aylık kedilere hangi aşılar yaptırılmalı?

Kedilere aşı yapmak için en az 6 haftalık olmasını bekliyoruz. Ama ondan önce, aşı demediğimiz, aslında ilaç olan parazit tedavilerinin tamamlanmış olması gerekiyor.

Kediyi parazitlerden arındırmak için, özel antiparaziter ilaçlar kullanmak gerekiyor ki bağışıklık sistemini en düzgün ve yüksek seviyede tutabilelim.

Kedinizi karma aşı ile koruyun

Kediniz 1,5 aylık olduğundan itibaren karma aşısıyla işleme başlayabiliriz. Karma aşının içinde 3 hastalık etkeni yani virüsü var. Rinatiroit, kalisi virüs ve panleukopeni virüsleri.

Virüslerden iki tanesi üst solunum yolları ile ilgili semptomlar gösteren virüsler. Panleukopani ishal ve kanla beraber semptom gösteren bir hastalık. Bu, köpeklerde de kanlı ishal dediğimiz virüsün kedilerde görülen varyantı diyebiliriz.

Her ilk yapılan aşı için, aşı takviminde minimum 15. gün, maksimum 21. gün tekrarlarının yapılması gerekir. Karma aşıdan başka yapacağımız diğer bir aşı lökosel aşısı. Lökomiya virüs etkeni.

Lökomiya virüsü tamamen bağışıklık sistemini baskılayan, ciddi anemiye sebep olan ve kan tablosunu tamamıyla değiştiren insanlardaki lösemiye benzer semptomlar meydana getiren bir hastalık virüsü. Dolayısıyla bu aşının da yapılması çok çok önemli.

Fiv dediğimiz aşı, kedilerde görülen deri problemleriyle karakterize bir hastalığa karşı bir iş. Bunun da aşı tablosunda olmasında, aşı takviminde olmasında fayda var. Sadece bir kere tekrarladığımız tek aşı var kuduz aşısı. Bunu bir kere yapmamız yeterli.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat