Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Zincir takılmış araç nasıl kullanılmalı?

56,707
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Zincir takılmış araç nasıl kullanılmalı?

Kış lastikleri üretilmeden önce zincir fazlasıyla kullanılıyordu. Karlı havalarda lastikler uygun olmadığı için zincir bize sürüşte yardım eden bir gereçti. Kış lastikleri çıktıktan sonra zincire çok gerek kalmadı ama çok zor koşullarda, derin kar bulunan yollarda zincir her zaman gereklidir.

Zincir takarken dikkat edilmesi gerekenler

Zincir her zaman dört tekerleğe de takılmalıdır. Bu sürüş güvenliği için fazlasıyla önemlidir. Eğer dört tekerlekte de kış lastiği varsa zorlanılan yerde veya çıkamadığınız yerde çekiş lastiklerine yardım için zincir takılabilir.

Zincir takarken dikkat edilmesi gereken nokta mutlaka çok gergin ve düzgün takılmalıdır. Gevşek takılan zincirler araç hareket ettikten sonra daha çok gevşer ve aracın kaportasına, fren borularına büyük zararlar verebilir.

Zincirli araç kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Zincirli araç kullanırken , zincir sadece iki tekerleğe takılmışsa, zincirsiz olan diğer iki tekerlek karlı zeminde kaymaya başlar. Bu yüzden viraj alırken ve frene basarken mümkün olduğunca dikkat etmek gerekir. Virajlara çok yavaş bir şekilde girilmelidir. Fren yaparken pedala çok yavaşca ve belli aralıklarla basmak gerekir. Bu noktada en önemli detay çok yavaş ilerlemek ve takip mesafesi maksimumda araç kullanmaktır. Zincirli araç kullanırken 50-60 km hızı asla geçmemeliyiz.

Asfalta çıktığımızda zinciri çıkarmak gerekir çünkü zincir aracın kaportasına ve yürüyen aksamına fazlasıyla zarar verir. Aynı zamanda asfaltları da bozar.

Videoyu Göster

Otomotiv Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat