Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Zatürre nasıl bir hastalıktır?

87,106
kez izlendi
Puan: 4.75 / 5
Zatürre nasıl bir hastalıktır?
Zatürre akciğer dokusunun iltihaplanmasıdır. Akciğer dokusuyla ilgili iltihaplanmada mikroplar akciğere solunum yoluyla girerler.

Solunum yoluyla giren mikroplar çocuğun bağışıklık sistemine, yaşına, o anki direncine ya da altta yatan herhangi bir hastalığı olup olmamasına bağlı olarak akciğerlerde hafiften ağıra kadar enfeksiyon ortaya çıkarırlar.

İlk 2 yaşta yaşanan zatürrelerde etken genellikle virüslerdir. İkinci yaştan sonra ve özellikle okul çağında bakteriler ön plana geçer. Zatürre çocukluk çağı ölümlerinden en çok sorumlu olan hastalıklardan bir tanesidir. 2001 yılında UNICEF'in yayınladığı çocuk sağlığı raporunda ilk 5 ölüm nedeni içerisindedir.

Sağlık Bakanlığı'nın oranlarına baktığınızda, Türkiye'de ilk 5 yaş çocuk ölümlerinin %42'si solunum yolu enfeksiyonlarından olmaktadır. Bir kez zatürre geçiren bir kez daha geçirebilir, çünkü zatürreye neden olan pek çok mikrop vardır.

Virüsler, bakteriler, mikobakteriler gibi altta yatan başka enfeksiyonu olan çocuklarda mantarlar yine zatürre yapabilen etkenler arasındadır.
Etiket:
Anne & Çocuk Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat