Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Zatürre çeşitleri nelerdir?

37,187
kez izlendi
Puan: 4.16 / 5
Detaylı Açıklama

Zatürre çeşitleri nelerdir?

Zatürre nedeni ilk 2 yaşta virüslerdir. Özellikle ilk yaşlarda respiratuvar sinsitial virüs dediğimiz oldukça ağır tarzda solunum yolu hastalığına yol açan bir virüs etkendir.

Çocuklarda ileriye yönelik oldukça ciddi yansımaları olabilir. Akciğerin uzun süreli etkilenimi söz konusudur. En az 2 yıl akciğerin kendini toparlaması gerekir. Bu arada geçirilen her enfeksiyonda çocuk akciğer problemiyle karşılaşabilir.

2 yaştan sonra ve okul çocuklarında daha çok gördüğümüz zatürre, bakteriyel zatürredir. Burada etkenlerden en önemlisi de pnömokok dediğimiz bakterilerdir. Bunların çocuklar üzerine etkisi öncelikle ateş ve öksürüktür.

Eğer çocuğunuzda süregelen ve düşürülemeyen ateş varsa, uzayan, giderek artan balgamla birlikte öksürük varsa zatürre olma ihtimali yüksektir.

Daha büyük, okula giden çocuklarda daha çok görülen, ateşle seyretmeyen ama sürekli kronik öksürük ve balgama neden olan mikobakteri dediğimiz bakterilerin yaptığı atipik pnömonlar, atipik zatürreler vardır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat