Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yürüyüş sonrası oluşabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

10,141
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yürüyüş sonrası oluşabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

Yürümeyle ortaya çıkan rahatsızlıkların en önemli sebebi yürüyüşe başlamadan önce yapılması gereken ısınma hareketlerinin doğru yapılmamasıdır.

Isınma hareketlerinin doğru yapılmadığı durumlarda aşil tendonu zaman içinde yorulur ve bu yorulmaya bağlı olarak topuk bölgesinde ağrılar ortaya çıkar. Bu şikayetleri yaşayanlar genellikle yürüyüş sonrasında, yataktan ilk kalkışlarında ciddi bir ağrı hissederler ve yere bastıkları ilk birkaç dakika hareket etme güçlüğü yaşarlar. Tipik olarak, atılan ilk birkaç adımdan sonra ağrının ortadan kalkması ve yürüyüş esnasında hiçbir ağrı hissedilmemesi karşılaşılan bir durumdur. Bu tip şikayetlerle doktora başvuran kişilerin genellikle yürüyüş öncesi mutlaka yapılması gereken ısınma hareketlerinin yapılmadığı bilinmektedir. Bu kişilerde ısınma hareketlerinin öğrenilmesi ve kişilerin gerekli ısınma hareketlerini yaptıktan sonra yürüyüşe başlamaları ön plandaki tavsiyemiz olacaktır.

Yanlış yürüyüş ayakkabısının kullanılması, diz ve bel ağrılarının tetiklernmesine neden olur. Bu kişilerde, yürüyüş sonrasında ortaya çıkan kaval kemiği ağrısı, dizin iç yan ağrısı ya da kalça dış bölümünde ortaya çıkan ağrılarla karşılaşılabilir. Bu gibi durumlarda kişilerin ilk akıllarına gelenin yürüyüş yaparken doğru ayakkabıyı giymedikleri olmalıdır. Bu şikayetleri yaşayan herkesin gerekli ortopedik muayeneden sonra ayakları için önce uygun tabanlıkları kullanmaları, sonra da uygun yürüyüş ayakkabısını seçmeleri gerekmektedir.

Diğer bir problem de stres kırığı problemidir. Stres kırığının söz konusu olduğu durumlarda kişi eğer yürüme miktarını aniden artırıyorsa ayağın tarak kemiklerinde ödem oluşur. Bu durum da kişinin ayağında
kırık ağrısına benzer bir ağrının oluşmasına neden olur.

Kısaca belirtmek gerekirse, yürüme miktarının aniden artırılması ayaklara ciddi bir yük binmesine neden olur. Bu yükün ayaklar tarafından kaldırılamaması sonusu oluşan ödemin kırık ağrısına benzer bir ağrıya neden olduğu duruma stres kırığı denir. Stres kırığında tedavi, hastanın ciddi bir istirahata alınmasıyla mümkündür.  

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat