Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yürümeye başlamamış çocuklara ayakkabı nasıl seçilir?

24,128
kez izlendi
Puan: 3.68 / 5
Detaylı Açıklama

Yürümeye başlamamış çocuklara ayakkabı nasıl seçilir?

Yürümeye başlamamış, henüz 10 aydan ufak çocuklar için sadece ayağın ısısını korumak için yumuşak deriden, mes gibi ayakkabılar ya da kalın çorap kullanılabilir. Çorabın pamuklu olması tercih edilir. Onun dışında özel bir ayakkabı almaya gerek yoktur. Yürümeyen çocuklar için ayakkabı tavsiye edilmez. 

İlk yürümeye başlayan çocuklar için tavsiye edilecek ayakkabı ise mümkün olduğunca esnek, burnu yuvarlak, çırtçıtlı olarak tanımlanan ya da bağcıklı olan ayakkabılardır. İlla konçlu dediğimiz tarzda olmasının gerekliliği yoktur. Ancak piyasada bulunan tüm ayakkabılarda mutlaka bir konç olur. Bu da üreticiler tarafından ayak bileğini sarması açısından tavsiye edilir. Ancak bunun bilimsel olarak bir desteği yoktur. 

Genellikle spor ayakkabı tarzında esnek, yeri kavrayacak, velcrolu (cırtcırt) ya da bağcıklı modeller tercih edilir. Ayakkabının velcrolu, yani cırtcırtlı olmasının anne babasını ayakkabıyı çok daha hızlı bir şekilde çıkarabilmesi açısından büyük yararları vardır. Ayakkabının iç kısmında bir ayakkabının bombesi olmasını tercih ederiz. 

Bu ayakkabıların hiçbirini ortopedik ayakkabı olarak tanımlamıyoruz. Bunların tüm özelliği anatomiktir. Ortopedik ayakkabı tamamen farklıdır. Tedavi niteliği olan, cerrahi öncesi veya sonrası ayak probleminin cerrahi dışı problemlerinde kullanılan ayakkabılar. Piyasada bulunan ayakkabılar genellikle anatomik ayakkabılardır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat