Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yurtdışı işe başlama tarihi Türkiye'de işe başlama sayılır mı?

1,749
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yurtdışı işe başlama tarihi Türkiye'de işe başlama sayılır mı?

Bununla ilgili davalar açılmıştır. Sonuç yargı tarafında belirlenmeye başlanmıştır. Uluslararası sözleşmelere göre yurtdışında sözleşme yaptığımız ülkelerde işe başlama tarihlerinin Türkiye'de işe başlama tarihi sayılacağı belirtilmiştir. Fakat yurtdışı işe başlama kanununda böyle bir madde olmadığı için bu sözleşmeler SGK tarafından hiçe sayılıyordu. 


Bununla ilgili pek çok dava açılmıştır. Bununla ilgili olumlu karar alınması da bu şekilde sağlanmış oldu. Bununla ilgili sık dava açıldığı için 2014 yılında 6552 sayılı yasa ile birlikte bazı değişiklikler gerçekleşti. Bunun başında da işe başlama tarihlerinin Türkiye'den işe başlama olarak kabulü gelir. 

Yurtdışında işe başlama tarihi 11 Eylül 2014 tarihinden itibaren anlaşmalı olunan 18 ülkede Türkiye'den işe başlama tarihi olarak sayılıyor. Anlaşmalı olunan 24 ülkenin 18'inde bu kural geçerliyken, anlaşma yapılmayan ülkelerde bu böyle değildir. Türklerin çok yaşadığı Almanya, Belçika, Hollanda, Fransa gibi ülkelerde borçlanma yapılır. Bunun için dava açmaya gerek yoktur. Bu şekilde hem kolay emekli olunur, hem de yüksek maaş alınabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat