Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yurtdışı borçlanma oranı nasıl hesaplanır?

5,389
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yurtdışı borçlanma oranı nasıl hesaplanır?

Yurtdışı borçlanması yapacaklar ne kadar ödeyeceklerini kendileri de hesaplayabilirler. Özellikle yurtdışı borçlanmalarında 2014 27 sayılı genelge ile birlikte işe başlama tarihlerini Türkiye'de işe başlama tarihi olarak saydıranlar, 2008 yılında değişen kanunlar ile bilikte çalışma süresini baz alan borçlanmanın yapıldığını bilmeliler. 


Eskiden yurtdışında çalışanlar SSK'ya çalışmayanlar ise Bağkur'a borçlanıyorlardı. 2008 tarihinden itibaren artık yurtdışında çalışıp çalışmamanın önemi kalmadı. Türkiye'de çalışılmışsa 4A, çalışılmamışsa 4B üzerinden yurtdışı borçlanma yapılabilir. 

Borçlanmalarda sosyal güvenlik kurumu Türkiye'de çalışmamış olanların Bağkur'dan kadınların 7200, erkeklerin 9000 gün sürede emekli olabileceği bilinir. Yurtdışı borçlanması için en az asgari ücret ve SGK tavan prim arasında bir tutar seçilerek hesaplama yapılır. Yurtdışı borçlanması asgari ücretin brüt tutarının %32?sidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat