Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yumurtalık yaşı testi nasıl yapılır?

4,123
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yumurtalık yaşı testi nasıl yapılır?

Yumurtalık yaşının en önemli göstergelerinden biri elbette kadının yaşıdır. Bunun yanında yumurtalıklarda erken yaşlanma veya yeterli yumurta sayısı olup olmadığına bakılması için de testler yapılabilir. Bu testlerin bir kısmı kandaki hormon düzeylerini ölçerek kadının doğurganlık potansiyelinin ölçümlenmesine dayanıyor. Ayrıca görüntüleme yöntemleri ile de yani ultrasonla da kadının doğurganlık durumu tespit edilebiliyor. Bu testlerden geleceğe dönük tahminler de yapılabiliyor.

Testlerde temel olarak şu iki noktaya dikkat ediliyor, kadının yumurtalıklarında yumurta sayısı ve bu yumurtaların durumu ya da kalitesi. Testler genellikle kadının yumurtalarının kalitesi hakkında çok ciddi bilgiler vermez. Yumurta kalitesi konusundaki en önemli ipucu kadının yaşıdır. Yaş ilerledikçe yumurta sayısı çok bile olsa kalite azalıyor. Bunun en önemli göstergesi de artan yaşla birlikte sakat çocuk doğurma veya çocukta kromozom bozukluğuna bağlı rahatsızlıkların görülme oranı artması olarak gösteriliyor. Buna benzer olarak yumurtalıklardan salgılanan inhibin B denilen hormonun seviyesi de yumurta sayısı hakkında bilgi verebiliyor.

Yumurtalık yaşını hesaplamak için kullanılan bir başka yöntem de AMH testidir. Bu hormon testi diğer test türlerine göre çok daha fazla öngörü sağlar. Bu testin en önemli avantajlarından biri yapılması için âdetin her hangi bir gününün beklenmesi gerekmeyişidir. Yani bu test herhangi bir gün yapılabilir ve yumurtalığın yaşı hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Yumurtalık yaşı ölçümü ultrason ile de yapılabilir. Bu test yönteminde kadının yumurtalıklarındaki yumurta sayısı ultrason ile tespit edilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat