Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yumurtalık yaşı hesaplamada nelere dikkat edilmeli?

1,153
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yumurtalık yaşı hesaplamada nelere dikkat edilmeli?

Yumurtalık yaşı hesaplamada kullanılan testlerin önemli bazı kriterleri vardır. Örneğin FSH adlı hormon ve inhibin B denilen östrodiyol seviyesi tespiti belli bir zamanlamaya göre yapılmalıdır. Çünkü bu hormonlar kadın vücudunda her zaman aynı dengede olmaz. Bu hormonların ölçümü için en uygun dönem âdet kanamasının başladığı gönden sonraki 2. ya da 3. günlerdir. Aslında bu halk arasında bilinen bir testtir. Halk arasında âdetin 3. günü verilen kan olarak da nitelenir. Bu dönemde bakılması çok daha sonuçlar sağlar.

Yumurtalık yaşı ölçümü ultrason ile de yapılabilir. Bu test yönteminde kadının yumurtalıklarındaki yumurta sayısı ultrason ile tespit edilir.

Yumurtalık yaşını hesaplamak için kullanılan bir başka yöntem de AMH testidir. Bu hormon testi diğer test türlerine göre çok daha fazla öngörü sağlar. Bu testin en önemli avantajlarından biri yapılması için âdetin her hangi bir gününün beklenmesi gerekmeyişidir. Yani bu test herhangi bir gün yapılabilir ve yumurtalığın yaşı hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat