Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yumurtalık takibi nasıl yapılır?

11,779
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yumurtalık takibi nasıl yapılır?

Kadında yumurtlama olduğunda ki bu ortalama âdet ortası döneme denk gelir, salgılanan hormon sebebiyle vücut ısısında bir yükselme izlenir. Dolayısıyla yumurtlama takibinde kullanılan yöntemlerden biri kadınların her sabah kalkmadan önce yatakta vücut ısılarını ölçmeleridir. Eğer vücut ısısından 0.5 derecelik bir artış olduğu gözlenirse bu durum yumurtlamanın olduğuna işaret eder.

Bir diğer yöntem ise kan tahlili ile âdetin 21. veya 22. günü yumurtlama sonucu vücutta salgılanan hormonun kanda bulunup bulunmamasına yönelik yapılan kan testidir. Bu yöntem yumurtlamayla ilgili bozuklukların tanısı için çok önemli bir yol göstericidir.

Yumurtlama takibinde kullanılan üçüncü önemli yöntem de ultrasonda yumurtaların içinde bulunduğu sıvıların büyüklüklerini ölçerek, yumurta atıldıktan sonra bu sıvıların azalıp azalmadığını kontrol eden ve buna bağlı olarak yumurtlamanın olup olmadığı konusunda bilgi veren yöntemdir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat