Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yumurtalık kanseri nasıl teşhis edilir?

28,110
kez izlendi
Puan: 4.32 / 5
Detaylı Açıklama

Yumurtalık kanseri nasıl teşhis edilir?

Kadınlarda yumurtalık kanseri sık görülür. Ölüm oranı yüksektir. Kadın hastalıkları kanserleri arasında en sık ölüme sebep olan kanserdir.

Maalesef kadınların %70'den fazlasının tanısı ancak yumurtalık kanseri ileri dönemlerinde konulmaktadır. erken teşhis edilmediği için kötü seyirli bir kanserdir. Bu yüzden erken tanı ve tedavi çok önemlidir.

Yumurtalık kanseri daha çok 40- 60 yaş arası kadınlarda görülmektedir.

Yumurtalık kanseri belirtileri genelde non-spesifiktir. Tayin edici değildir. Hastanın genelde doktora gitme sebebi karın şişkinliğidir. Bazen tek belirtisi bu olabilir. Bunun haricinde hazımsızlık, karın ağrısı gibi şikayetler olabilir. Bu belirtilerin, hasta tarafından daha çok mide- bağırsak ile ilgili olduğu düşünülür. Bu yüzden yumurtalık kanseri akla gelmez. Bundan şüphelenerek doktora gitmez.

Yumurtalık kanseri teşhisi, ya rutin muayenede ya da yapılacak periodik check-up?larda, bu kansere özel tümör belirteçlerinin bakılması sonucunda konur.

Bu tümör belirteçleri kandan bakılır. Bu belirteçler arasında en önemlisi HE4 (Human Epididimis Protein 4)'tür. HE4'ün en önemli özelliği, iyi huylu jinekolojik durumlarda yükselmemesidir. Kötü huylu yumurtalık kanserlerinde yükselir. Örneğin endometriozis denilen, rahim içinin yaygın iltihaplanması durumunu, yumurtalık kanserinden ayırmada en duyarlı testtir. HE4 testi, CA125 isimli başka bir tümör belirteci ile birlikte kullanıldığında yumurtalık kanserinin tanısında, takibinde ve endometriozis denilen rahimiçi iltihaplanmasından ayırmada en değerli testtir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat