Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yumurtalık iltihabı nedir?

14,940
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yumurtalık iltihabı nedir?

Kadın genital sisteminin önemli bir organı olan yumurtalıklar rahimin her iki tarafında, pelvis içinde konuşlanmıştır. Rahmin her iki tarafında yumurtalıklardan atılan yumurtayı almak için yine fallopiyan tüp adı verilen uzun boru şeklinde yapılar da vardır. Dolayısıyla yumurtalığı ilgilendiren herhang ibir iltihap yumurtalık ile beraber fallopiyan tüpleri, rahmi ve hatta karın duvarına kadar yayılabilmektedir. Bu nedenle sadece yumurtalık iltihabından değil, çoğunlukla yumurtalık altı tüpleri tutan adneksitten veya karın duvarına kadar yayılan tüm enfeksiyonlardan, pelvik inflamatuar hastalıktan, kısada PID'den bahsedebiliriz.

Yumurtalık iltihabı, tıbbi adı ile ooforit; yumurtalık ve tüplerin iltihabına adneksit;  tüm sistemin iltihabına da pelvik inflamatuar hastalık adı verilmektedir. 

Yumurtalık iltihabı yumurtalara herhangi bir şekilde mikroorganizmaların yerleşerek çoğalması ve burada enfeksiyona yol açması nedeniyle medyana gelir. 

Yumurtalığa iltihap etkeni olan mikroorganizmalar değişik yollardan gelebilirler. Çoğunlukla pelvik inflamatuar hastalık sebebi vajina ve rahim ağzından, yani aşağıdan gelen mikroorganizmalardır. Bunlarda çoğunlukla gonere ve clomid denilen enfeksiyon etkenleri söz konusudur. 

Yumurtalık iltihabı bazen hiç belirti vermezken, çok şiddetli ağrıya kadar verebilen belirtiler de vermektedir. Genellikle yumurtalık iltihabı olan kadınların en sık şikayeti karında ağrıdır. Özellikle alt karında, pelvis bölgesinde ağrı görülür. Bu ağrı bazen hafif, bazen orta, bazen de çok şiddetli olabilir.

Yumurtalık iltihabı olan kadınlarda karın ağrısı ile birlikte ateş, bulantı ve halsizlik gibi enfeksiyon belirtileri de olabilir. 

Yumurtalık iltihabı etken mikroorganizma saptanırsa buna yönelik antibiyotik kullanılarak tedavi edilir. Pelvik inflamatuar hastalığının antibiyoik ile tedavisinde bir veya birden fazla antibiyotik tedavi edilebilir. Çoğunlukla polimikrobik organizmalar söz konusu olduğundan birden fazla antibiyotik tedavisi gerekebilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat