Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yumurtalık iltihabı neden olur?

5,624
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yumurtalık iltihabı neden olur?

Yumurtalık iltihabı yumurtalara herhangi bir şekilde mikroorganizmaların yerleşerek çoğalması ve burada enfeksiyona yol açması nedeniyle medyana gelir. 

Yumurtalığa iltihap etkeni olan mikroorganizmalar değişik yollardan gelebilirler. Çoğunlukla pelvik inflamatuar hastalık sebebi vajina ve rahim ağzından, yani aşağıdan gelen mikroorganizmalardır. Bunlarda çoğunlukla gonere ve clomid denilen enfeksiyon etkenleri söz konusudur. 

Yine bu bakterilerden başka pekvik inflamatuar hastalıklar çoğunlukla polimikroorganizmaların, yani birden fazla mikrobun etkili olduğunu bilinmektedir. 

Bir diğer yumurtalık iltihabı yayılım nedeni hemotojen yolla, yani kan yolu ile yayılımdır. Tüberküloz gibi pekvik inflamasyona yol açan hastalıkların en sık yayılım yolu kan yoluyladır. Sonuç olarak yumurtalığa gelen mikroorganizmalar yumurtaya ya aşağıdan yukarıya doğru, yani asenden yolla, ya da yukarıdan aşağıya doğru (desenden), bunun için de hemotojen yol, lenfatik yayılım veya direkt komşuluk yolu ile yayılımı sayabiliriz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat