Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yumurta nasıl bir besindir?

773
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yumurta nasıl bir besindir?

Yumurta anne sütünden sonra en kaliteli ikinci besindir. Örnek protein olarak kabul edilir ve vücudumuzdaki sindirilebilirlik oranı yaklaşık yüzde 100'dür. 

Yumurta A, B, D ve E vitaminlerinin yanı sıra demir, çinko ve fosfor da içerir. Yumurtada aynı zamanda beyin gelişimine büyük faydası olan kolin, resitin ve fosfolipitler bulunur.

Yumurtaya genel olarak baktığımızda beyazı ve sarısı birbirinden farklıdır. Yumurtanın beyazı kalsiyum ve protein açısından zengindir, kolesterol içermez ve son derece düşük kalorilidir. Ancak yumurtanın sarısında yağ ve kolesterol oranı yüksektir. Ancak bu yumurtanın sarısını ve beyazını birbirinden ayırarak tüketelim demek değildir. Yumurtayı bir bütün olarak tüketmek sağlık açısından çok faydalıdır. Ancak safra, karaciğer, kolesterol ile ilgili ciddi sorunları olan kişilerin, düzenli ilaç kullananların haftalık yumurta tüketimini 3 - 4 günün üzerinde tutmaması gerekir.

Günde 2 adet yumurta tüketimi günlük protein ihtiyacımızın yüzde 20'sini karşılar. Tüm bunların yanı sıra çok ucuz bir protein kaynağıdır. Proteinler vücudumuzun yapıtaşı olduğundan mutlaka düzenli olarak tüketilmesi gerekir.

1 adet tam yumurta 6 gr protein, 5 gr yağ ve ortalama 186 mg kolesterol içerir. Kolesterol ile ilgili ciddi bir rahatsızlığınız yoksa her gün 1 adet tam yumurta tüketebilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat