Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yumurta diyetinin zararları var mı?

2,471
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yumurta diyetinin zararları var mı?

Yumurta diyeti özellikle düşük kalorili diyetler olarak da tanımlanan şok diyetlerden biridir. Bu diyetler beslenme uzmanları tarafından ketonjenik diyetler olarak tanımlanmaktadır. Yumurta diyeti de bunlardan bir tanesidir. 

Yumurta diyetinin uzun süre yapılması, yumurtadaki yüksek protein içeriğine rağmen vücutta kas kaybına neden olabilmektedir. Özellikle kas ve su kaybı olduğunda da kiloda azalma görülür ancak bu miktar yağdan olmuyor. Vücudun kastan kaybetmemesi için yumurta diyeti sırasında yine tüm besin öğelerinden yararlanmak gerekir. 

Yumurta diyetinde süt, et, ekmek, sebze ve meyve gruplarının tümünün yer aldığı bir beslenme modeli izlenmezse, vücut kastan kaybedecektir. Bunlara ek olarak haftanın her günü, olamıyorsa 5 günü boyunca günde 30 dakikalık tempolu yürüyüş egzersizleri de günlük aktiviteye eklenmelidir. 

Yumurta diyetinin zararları

Yüksek kolesterol olan, düzenli ilaç kullanan, karaciğer rahatsızlığı olan veya safra kesesi alınmış kişilerin aşırı derece yumurta tüketmemesi gerekir.

Ergenlik döneminde ve ileri yaşta da bu tür düşük kalorili şok diyetlerin yapılmaması gerekir. Özellikle ergenlik dönemindeki çocuklar ve gençler büyüme ve gelişme çağında olduklarından bu kişilerin tek bir besine dayalı beslenme biçimini benimsememesi gerekir.  

Bu nedenle yumurta diyetini çok uzun tutmamalı, yapmadan önce mutlaka beslenme uzmanınıza danışmalısınız. Yumurta diyeti için ideal süre 1-2 gündür. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat