Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yüksek tansiyon hastaları ne tür yiyeceklerden uzak durmalı?

2,551
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yüksek tansiyon hastaları ne tür yiyeceklerden uzak durmalı?

Yüksek tansiyon hastalarının özellikle beslenme konularına dikkat etmesi gerekir. Sağlıklı bir birey için bile günlük alınması gereken tuz miktarı 240 miligram kadardır. Bu bir çay kaşığı yani 6 gr tuza denk gelir. Bu nedenle yüksek tansiyon hastaları günlük tuz alımlarına dikkat etmeliler. Bu tansiyon hastaları için daha düşük bir oranda olmalıdır. 


Bizler evde kullandığımız tuza dikkat edebiliriz. Ama dışarıdan aldığımız sodyum içeriğine genelde dikkat etmeyiz. Bu yüzden etiket okuma alışkanlığı önemlidir. En tuzlu ürünler şarküteri ürünleridir. Konserve ürünler, hazır gıdalar son derece tuzludur. Bunların besin tüketimini minimuma indirmek ya da tamamen hayatımızda çıkarmak önemlidir. 

Kışın tüketilen salamura besinler de tansiyonu yükseltir. Turşu ve akşam tüketilen çerez de bunlar arasında yer alır. Bireyler pastane ürünlerine de dikkat etmeliler. Pastanede yapılan ürünlerde de sodyum oranı yüksektir. Bunların tüketimini de kısıtlamak gerekir. Bu şekilde hem kilo kaybı hem de tansiyon dengeleme sağlanmış olur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat