Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yüksek kolesterolü olan bir kişi için kırmızı et ve yumurta yasak mıdır?

4,342
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yüksek kolesterolü olan bir kişi için kırmızı et ve yumurta yasak mıdır?

Et, balık, tavuk, hindi, köfte gibi et grubunda yer alan besinlerin tüketiminde önemli olan miktar ve sıklıktır. Yüksek kolesterol sıkıntısı olan bireyler genellikle kırmızı eti hayatlarından tamamen çıkartırlar. Bu kesinlikle yanlıştır. Kırmızı et yasak değildir. Kalp sağlığının korunması açısından kırmızı et (yağsız) haftada 1?2 kez tüketilmelidir. 


Haftanın 2 günü (hatta balık mevsiminde 3 gün) balık tercih etmek, diğer kalan günlerde de tavuk, hindi gibi beyaz et tüketilmelidir. Beyaz etin miktarı kırmızı ete göre biraz daha fazla olabilir ama miktarların kişiden kişiye göre değiştiği, ihtiyaçlara göre belirlendiği unutulmamalıdır. 

Yumurtadan korkulmamalı, kişinin doktoru ve diyetisyeni tarafından aksi bir şey söylenmedikçe (özel sağlık durumları dışında) haftada 4 kez, hatta bazı kişilerde her gün 1 tam yumurta tüketilebilinir. Yumurtanın yağsız pişirilmesi önemlidir, mutlaka haşlanmış olması gerekmemekle birlikte yağsız omlet veya yağsız menemen şeklinde de tercih edilebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat