Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yoğun trafikte hangi şerit daha hızlı ilerler?

1,110
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yoğun trafikte hangi şerit daha hızlı ilerler?

Trafikte ilerlerken seçtiğiniz şerit trafikte geçireceğiniz süreyi değiştirebilir. İnsanlar genelde sol şeridin daha hızlı aktığına inanır oysa yol ayrım noktalarında sağa doğru trafikten ayrılan araçlar trafiği rahatlatır. Bu yüzden sağ şerit diğer şeritlere göre daha hızlı akar.

TEM otoyolu üzerinde yol ayrım noktalarına yakın yerlerde trafik sağ şeritte akar ancak sonrasında tekrar trafik yoğunluğu oluşur. Uzun güzergahlarda durum bunun tersidir. Örneğin, Bahçeşehir'den Mahmutbey'e kadar uzayan yolda sol şerit diğer şeritlere göre hızlı akar. Sağ şeritte büyük vasıtalar yol aldığından dolayı sağ şeritin akışı yavaştır.

Yol çalışması

Yolda çalışma varsa şerit seçimi yaparken bunu da göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin çalışma sağ şeritte yapılıyorsa trafik en çok bu şeritte tıkanır.

Hızlı akan şerit

Trafikte yol alırken yapacağınız en mantıklı şerit seçimi orta şeridi seçmek olacaktır. Örneğin Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ile yaka değiştirirken en sağ ve en sol şerit orta şeritlere göre daha yoğundur. Özellikle şeritlerin daralmaya başladığı noktada orta şerit seri bir şekilde akar.

Videoyu Göster

Otomotiv Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat