Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yoga öncesinde ısınma hareketleri nasıl yapılır?

11,569
kez izlendi
Puan: 4.68 / 5
Detaylı Açıklama

Yoga öncesinde ısınma hareketleri nasıl yapılır?

Zayıflama yogasında, ısınma hareketlerini seçerken bizim bedenimizi ısıtan, metabolizmayı ve kan dolaşımımızı hızlandıran hareketler ve nefes tekniğini seçmeliyiz.

Yoga için ısınma hareketleri

Isınmada en önemli poz, duruşumuzu düzelten ?dağ pozisyonu? dediğimiz pozisyondur.

Ayaklarımızı kapatıyoruz ve bedenimizi hizalıyoruz. Hizalamak demek, merkezde olmak demek. Ne kadar zayıf olursanız olun, omurga eğriyse ve kambur duruyorsanız, olduğunuzdan daha şişman görüneceksiniz.

Önce duruşumuzu düzeltelim. Sağ ayak ve sol ayak yere eşit basıyor. Topuklarla ayak parmaklarıma eşit ağırlık veriyorum. Karnımı hafifçe içeri alıyorum. Kalçalarımı hafifçe sıkıyorum. Omurgayı içeriden yükseltiyorum. Sanki biri, başımın tepe noktasından beni gökyüzüne çekiyor. Üst bacaklar aktif, omuzlar geride. Bedenimin sağ ve sol tarafına eşit ağırlık veriyorum.

Önce bedenimi hizaladım. Şu anda, merkezde ve dengedeyim.

Şimdi yavaşça, bacaklarımı omuz hizasında açıyorum. Omuzlarımı ısıtacağım. Sağ omzumu önden arkaya yavaşça çevirerek, büyük bir çember çiziyorum. En ön, en yukarı, en arka, en aşağıya. Sanki boruya takılmış bir tekerlek gibi yavaşça önden arkaya çeviriyorum.  Ve sol omuzda da aynı hareketi tekrarlıyorum.

Omzum dik, bedenim merkezde.

Bir başka ısınma hareketi:
Sağ kol yukarıda, yavaşça kolumu ve üst bedenimi sol tarafa doğru yatırıyorum. Neefs alıyorum, yukarı yükseliyorum. Ve sol kol. Yapabildiğim kadar uzanıyorum. 

Alt bedenimi ısıtmak içinse:
Yavaşça, yolda yürüyecekmiş gibi parmak ucuma çıkıyorum. İyice yükseliyorum, imniyorum. Bu baldırlar için iyi bir egzersiz. Aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırıyor. Şimdi yavaşça yürüyorum. Parmağım, topuğum, dizim, kalçam? Hepsini taker taker hissederek hareket ediyorum. Eğer doğadaysam, nefesimi de kontrol ediyorum. Yaptığımız, vücudu ısıtan, güçlendiren etkin bir harekettir.

Bir diğer harekette;
Bacaklarımı açıyorum. Sol ayağım doksan derece. Sağ ayağım hafif içerde. Kollarımı kaldırıyorum ve yavaşça sol ayak bileğime uzanıyorum. Sağ kol yukarda. Nefes alıp çıkıyorum. Ayaklarımı düzeltiyor ve bu kez sağ tarafa iniyorum. Bunu dinamik bir şekilde yaparak vücudumu ısıtıyorum.

Zayıflama yogasında ısınma çok önemli. Kaslarımıza ne kadar çok oksijen giderse o kadar çok güçlenir.

Diyafram nefesi egzersizi yapacağım.
Sağ el karnımın üstünde. Nefes alırken diyaframı iyice aşağıya itiyorum. Alt ciğerlerimi kullanıyorum. Verirken iyice içine sıkıp, diyaframı yukarı çekiyorum. Kalp kasıma masaj yapıyorum. Beş dakika süreyle yapmaya devam ediyorum.
Yaptığımız ısınma hareketleriyle bedenimiz ısındı, metabolizmamız hızlandı. Aryık zayıflama yogasındaki hareketleri yapmaya hazırız.

Videoyu Göster

Sağlıklı Yaşam Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat