Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yetişkinlerde pişik neden olur?

7,601
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yetişkinlerde pişik neden olur?

Pişik nedenleri çok çeşitlidir. Örneğin bazı iç hastalıklarında görülebilir. Bunun nedeni terlemeyi tetiklemesidir. Örneğin tiroit, hipo ve hipertiroidi sorunları, tiroitlerin az ve çok çalışması aşırı terlemeye neden olur. Ateşe neden olabilen çeşitli iç hastalıklarında pişik belirtilerine rastlamaktayız. 

Bebekleri sıcak tutmak için kundaklamak veya battaniye gibi ürünlerle aşırı bir şekilde sarmak da terlemeye ve beraberinde pişik oluşmasına neden olabilir. 

Sağlıksız ayakkabılar, sentetik çoraplar, özellikle kasık bölgesini çok sıkan iç çamaşırları, sentetik ürünler, ellerin çok fazla eldiven içinde kalması gibi durumlar da maserasyona, ter belirtileri sonucu pişiğe yol açabilir. 

Bir başka pişik nedeni ise aşırı kilo nedeniyle nemli olan cildin birbirine çok fazla sürünmesidir. Örneğin bacak arası bölgesinin uzun yürüyüş, ayakta kalmalar sonucu terlemesi birbirine sürtünmesi pişik oluşumuna yol açar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat