Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yetişkinlerde kusma neden olur?

13,885
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yetişkinlerde kusma neden olur?

Ağızdan aldığımız maddeler mide ve bağırsak sistemine girerler. Bu süreç içerisinde faydalı olan besinler ince bağırsaklarda sindirilir, atıklar ise makat yoluyla dışarı atılır. Eğer ağızdan makata giden bu yol tersine dönerse ve üst bağırsakta bulunan gıda efor göstererek ağız yoluyla dışarı çıkarsa kusma eylemi gerçekleşir.

Ağızdan makata doğru giden gıdanın eforla dışarı atılması dediğimiz kusma, çaba gerektirdiğinden kişiyi sıkıntıya sokar ve yorar.

Kusma nedenleri çok çeşitli olabilir. Mide ve bağırsaktan gelen uyarıların sinir yoluyla beyindeki kusma merkezine gitmesi ve bu bölgenin uyarılmasıyla birlikte mide ve üst bağısaktaki gıda yukarıya doğru hareket eder ve ağızdan dışarı çıkar. Uyarılar mide ve bağırsaktan geldiği gibi beyinden de gelebilir. Koku veya görüntüler kusmaya neden olabilir. Tahriş olan bir bölge ya da iltihabi durumlar da kusmaya neden olabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat