Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yerel seçimlerde oy kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

5,807
kişi izledi
Puan: 4.78 / 5
Yerel seçimlerde oy kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?
Yerel seçimlerde oy kullanabilmek için bilmeniz gereken çok önemli noktalar var. Bunlara dikkat etmezseniz oy kullanamayabilirsiniz ya da kullandığınız oy geçersiz sayılabilir. İşte oy kullanırken dikkat etmeniz gerekenler:

- Seçim günü oy kullanmak için öncelikle nerede oy kullanacağınızı öğrenin. 

Nerede oy kullanacağınızı evinize gelen seçmen kartından, bağlı olduğunuz muhtarlıktan ya da ekranda gördüğünüz internet adresine girerek kimlik bilgilerinizle öğrenebilirsiniz.

Yüksek Seçim Kurulu Seçmen Sorgu sayfasına ulaşmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

- Oy kullanmaya mutlaka geçerli resmi bir kimlik belgesi ile gidin. 

Yanınızda mutlaka nüfus cüzdanınız, ehliyet, evlilik cüzdanı ya da pasaportunuz bulunsun. Mümkünse seçmen kartınızı yanınıza alın. Seçmen kartınız yoksa da endişe etmeyin. Nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağınızı biliyorsanız sorun yok. Sandığa gitmeniz yeterli.

- Oy kullanmaya mutlaka belirlenen saatler arasında gidin. 
Oy verme saatleri dışında oy kullanmanız mümkün değil. Eğer oy kullanma saatinden önce sandık başı gittiyseniz ancak süre sona erdiğinde sıra size gelmemişse oradan ayrılmayın. Sıranın gelmesini bekleme hakkınız var. 

Yerel seçimde nasıl oy kullanılır, daha detaylı öğrenmek için "Yerel seçimde nasıl oy verilir?" videomuzu izleyebilirsiniz.

Oy kullanırken bilmeniz gerekenleri şöyle sıralayabiliriz: 

- Sandık başına gittiğinizde sandık kurulu önce kimlik tespitinizi yapar. Sandık kurulu bir sandık başkanı ve altı üyeden oluşur. İlgili sandıkla ilgili yasal sorumluluk bu kuruldadır. Sandık başkanı size oy kullanacağınız zarfları ve oy pusulalarını teslim eder ve "Evet" mührünü teslim eder. 

- Seçmenler oyları üç ayrı renkteki zarflara koyarak sandığa atacak. 

Turuncu renkli zarfın içine il genel meclisi üyeliklerine ilişkin turuncu renkli birleşik oy pusulası konulacak. 

Mavi renkli zarfın içine ise belediye başkanlığına ilişkin mavi renkli birleşik oy pusulası ile, belediye meclis üyeliğine ilişkin sarı renkli birleşik oy pusulası ve büyükşehir belediye başkanlığına ilişkin beyaz renkli birleşik oy pusulası konulacak. 

Mor zarfın içine köy ya da mahalle muhtarı ve ihtiyar heyeti üyelerinin yazılı olduğu oy pusulası konulacak. 

Zarflar gizli kabinde kapatılıp, sandık kurulu gözetimindeki sandığa atılacak. 

Verdiğiniz oy hangi durumda geçersiz olur, dikkat etmeniz gerekenler nelerdir, öğrenmek için "Seçimde kullanılan oylar hangi durumda geçersiz olur?" videosunu izleyebilirsiniz. 
İş & Para Kanalı Hepsini Gör
Günde 5 dakika koşmak bile hayatınızı 3 yıl uzatıyor
10 saat 3 dakika önce

Amerikan Kardiyoloji Koleji Dergisi'nde bu hafta yayımlanan bir araştırmadan günde 5 dakika koşarak hayatımızı 3 yıl uzatma imkanımız olduğu sonucu çıkartılabiliyor.

ABD'de istihdam Temmuz ayında 209 bin arttı
15 saat 9 dakika önce

ABD'de istihdam verileri beklentileri karşılayamadı. Temmuz ayında tarım dışı istihdam 209 bin artarken işsizlik oranı da yüzde 6,2'ye yükseldi.

Önce patronunu sonra kendini vurdu
9 saat 5 dakika önce

Chicago merkezli bir tedarik zinciri firması olan ArrowStream'in bir üst düzey yöneticisi daha düşük bir pozisyona düşürülmesinden çıkan tartışmada şirketin CEO'sunu silahla vurduktan sonra intihar etti.

Bugün Popüler

UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat