Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yenidoğan bebeklerde tonik ense refleksi ne anlama gelir?

10,140
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yenidoğan bebeklerde tonik ense refleksi ne anlama gelir?

Yenidoğan bebeklerde beyin ile sinirler bağlantılar tam olarak oluşmadığı için vücut birçok hareketi kendi kendine otomatik olarak yapar. Bunlar bilinçli hareketler değildir ve yenidoğan refleksleri (ilkel refleks) adı verilir Beyin gelişimi tamamlandıkça bu refleksler kaybolarak yerini istemli hareketlere bırakır.


Sıçrama refleksi (Moro refleksi), Babinski refleksi, bebeğin hayatta kalmasını sağlayan arama ve emme, yakalama refleksi gibi refleksler ilkel reflekslerdir, 

Bu reflekslerden biri de yenidoğan bebeklerde tonik ense refleksidir. Bebek yatakta yatarken başını ne tarafa doğru çevirirse, çevirdiği taraftaki kol ve bacakları da o yöne açılır, ense tarafında kalan kolları ve bacakları ise bükülür. İşte bu harekete tonik boyun ya da tonik esne refleksi adı verilir. Bebek uyurken siz bebeğin başını farklı yöne çevirirseniz bebeğin kolları ve bacakları da bu sefer o yöne doğru şekil alır. 

Tonik boyun refleksi hareketini sakin ve yatağında yatan bir bebekte, özellikle 1. ay civarında çok net bir şekilde görebilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat