Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yenidoğan bebeklerde sık görülen refleksler nelerdir?

13,754
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yenidoğan bebeklerde sık görülen refleksler nelerdir?

Yenidoğan bebeklerde beyin ile vücut arasındaki sinirsel bağlantılar henüz tam olarak kurulmadığı için bebeklerin vücudunda çok değişik hareketlerin olduğunu görürüz. Bazen bu hareketler anne ve babaları endişelendirebilir ancak yenidoğan bebeklerde sıçrama ve titreme refleksleri görülebilir. Bunlar genellikle yenidoğan sağlıklı bebeklerde görünen yenidoğan refleksleri dediğimiz hareketlerdir. Yenidoğan reflekslerinden biri moro refleksi adı verilen sıçrama refleksidir. Ani bir uyaran karşısında bebeğin kollarını açarak sıçramasıdır. Bu ani uyaran dokunma olabilir, bazen şiddetli bir ses olabilir. 

Bunun dışında bebeğin hayatta kalmasını sağlayan en önemli refleks olan arama ve emme refleksidir. Bebek ağzının kenarına değen her cismi arayarak emmeye çalışır. Anne memesini bu şekilde bulur ve anne memesini bulduğu zaman emmeye başlar. Yani aslında bebeğin annesinin memesini emmesi bilinçli yaptığı bir şey değil, reflekstir.  

Yenidoğan reflekslerinden bir tanesi de yakalama refleksidir. Biz parmağımızı yenidoğan bebeğin avucunun içine koyduğumuz zaman parmağımızı kendi eliyle sıkı bir şekilde yakalar ve tutar. Bizi çok sevdiği için değil, refleks olarak bunu yapmaktadır. Bebekler, ayak tabanını parmağımız ile uyarırsak ayak parmakları ile de bizim elimizi yakalamaya çalışabilir. Bunlar yenidoğan sağlıklı bebeklerde sıkça gözüken yenidoğan refleksleridir. 

Yenidoğan refleksleri beyin ile vücut arasındaki sinirsel bağlantılar kurulmaya başlandığı zaman yavaş yavaş azalır. Bebek önce başını kaldırmaya başlar, oturmaya, ilerleyen aylarda ayağa kalkmaya ve yürümeye başlar. Bu süreçler yaşanırken, beyin ile vücut arasındaki bağlantılar ilerledikçe yenidoğan refleksleri kaybolur, yerini istemli hareketlere bırakır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat