Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yenidoğan bebeklerde Babinski refleksi ne anlama gelir?

14,354
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yenidoğan bebeklerde Babinski refleksi ne anlama gelir?

Joseph Babinski (1857 - 1932), 1900'lü yılların başında yaşamış, nöroloji bilimine çok büyük katkılarda bulunmuş, çok değerli bir bilim insanı. İncelemeleri sonucunda kendi adı ile anılan bir yenidoğan refleksi tarif etmiş. Bu refleks ayakta gerçekleşen bir reflekstir. Erişkin bir insanın ayak tabanını sert bir cisimle çizecek olursanız, normalde ayak parmakları kapanarak cevap verir. Erişkin bir insanda beyinde bir hasar varsa, bilinç kapalı ise, koma durumundaysa, beyin kanaması varsa, ayağının tabanını uyardığımızda dışarı doğru tepki verirler. İşte bu Babinski refleksidir. Bu refleks yetişkin insanlarda görüldüyse bir beyin hasarının belirtisidir. Yenidoğan bebeklerde ise beyin ile vücut arasında henüz bir bağlantı yoktur. Bebekler beyinden bağımsız hareket ettikleri için erişkinlerde bir hastalık bulgusu olarak ortaya çıkan ayağın açılması hareketi refleksi, yenidoğan bebeklerde fizyolojik olarak da, yani sağlıklı bebek olarak da karşımıza çıkabilir. Bu bir hastalık değil, sağlıklı ve normal bir tepkidir. 

Babinski refleksinin azalma dönemi

Bebeğin ayaklarındaki bu tepkinin ne zaman normale döneceği şu şekilde açıklanabilir: Beyin ne zaman ayaklara ulaşabilirse, yani bebeğin beyni ile ayakları arasındaki sinirsel bağlantılar ne zaman kurulabilirse yenidoğanlardaki Babinski refleksi de aynı erişkinler gibi değerlendirilmeye başlanır. Bu da bebeğin yürümesi ile gerçekleşir. Genellikle çocuk doktorları ayaklardaki reflekslere bakarak da bir bebeğin ne zaman yürüyebileceğini yaklaşık olarak tahmin edebilirler. Yenidoğandaki Babinski refleksi negatifleşmeye başlamışsa, bebek artık yürümeye yaklaşmış demektir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat