Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yenidoğan bebeğin banyosu nasıl yaptırılır?

9,099
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yenidoğan bebeğin banyosu nasıl yaptırılır?

Doğumdan hemen sonra bebeklerin yıkanması gerekmez. Anne ile bebeğin doğumun ardından birbirleri ile temas etmesi, birbirlerinin kokusunu alması ve bebeğin doğal ortamda anne memesinden anne sütünü almaya başlaması en önemli noktadır.

Doğumdan hemen sonra anne ve bebek arasındaki tensel temas son derece önemlidir.

Bu aşamalar geçtikten, dış ortama adaptasyon sağlandıktan ve doğumdan 8 ile 12 saat geçtikten sonra bebeğe ilk banyosu yaptırılabilir. 

Yenidoğan bebeğin ilk banyosu genellikle bebeğin doğduğu hastanede bebek hemşireleri eşliğinde yapılabilir. Ama eve geçtikten sonra haftada 2 ya da 3 kere uygun bebek ürünleri kullanılan banyolar önerilir. Bu banyoları aslında biz evde tek başına yapabiliriz fakat bebeğin ilk günlerinde çok fazla telaş olmasın diye annenin yanında bir yardımcının olması her zaman işleri kolaylaştırır.

Banyo öncesinde hazırlıkları yaparken önce bebeğin banyosuna özel, banyoda kullanılacak ürünlerin hazırlanması gerekir.

Yenidoğan banyo hazırlığı
- Bebeğinize uygun banyo ürünlerini hazırlayın.
- Bebek banyosu öncesinde kendi hijyeninize dikkat edin ve ellerinizi iyice yıkayın.
- Küveti bebeğinizin vücut sıcaklığına yakın bir su ile doldurun. (38°C)
- Oda sıcaklığını bebeğin üşümeyeceği seviyeye ayarlayın (27 - 28°C)
- Bebeğin banyo sırasında kusmaması için doyurulduktan sonra 1 - 2 saat sonra yıkayın ancak bebek huysuzlanacak kadar da aç olmasın.
- Bebeğin banyo yaptırılacağı ortamın sessiz ve sakin bir yer olmasına dikkat edin.

Bebeğimizin kıyafetlerini yumuşak hareketlerle ve onu rahatsız etmeyecek şekilde çıkardıktan sonra çıplak kalan bebeğin kendini güvende hissetmesi için üzerini yumuşak bir örtü ile sarabiliriz. 

Bebeğin vücut sıcaklığına uygun sıcaklıkta su ile doldurulmuş küvete, elimizle başının arkasından destek vererek yavaşça bebeği suyun içine daldırarak banyoya başlarız. 

Bebeğinizi yıkarken sakin ve rahat olmanız onun da banyo sırasında sakin kalmasını sağlar. Bu nedenle doğal hareketlerle banyo yaptırmaya başlayabilirsiniz.

Bebeğimizi suya bıraktıktan sonra tercihinize göre ilk başta ya da en sonda yüzünü temizleyebiliriz. Ancak yüzünde herhangi bir ürün kullanmamnız gerekir. Bebeğinizin yüzünü sadece saf su ve doğal pamuktan oluşan bir ıslak mendil ile silebilirsiniz.

Bebeğin saçları için bebeklerin cildine uygun, toksik madde içermeyen bebek şampuanı ile başından, yüzüne değmeyecek şekilde saçlarını köpürterek banyoya başlayabilirsiniz.

Kullandığınız bebek şampuanının alkol, paraben, parfüm, SLS ve SLES içermemesine özen göstermelisiniz. Kullandığınız bebek şampuanının çok köpürmesi iyi temizlediği anlamına gelmez. Bu anlamda çok da köpürmesi gerekmez. Ancak yenidoğan bebekler için hazır köpük formunda şampuanları kullanabiliriz.

Bebek banyosu hakkında bilgi almak için izleyin: Bebek banyosu nasıl yaptırılır?

Bebeğin başını hazır köpük formundaki yenidoğan bebek şampuanı ile köpürttükten sonra durular ve sonrasında banyo suyunun içine biraz bebek şampuanı ekleyerek yine yumuşak bezlerle bebeğin tüm kıvrımlarını; vücudunu, kollarını ve bacaklarını yumuşak hareketlerle silerek banyosunu yaptırabiliriz. Bu sırada hareketlerimizin son derece yumuşak ve doğal olması gerekir.

Yenidoğan banyosu
- Bebeğinize yumuşak hareketlerle banyo yaptırın.
- Banyo bittikten sonra bebeğinizi havlu ile sararak kurulayın.

Gerek banyo, gerekse kurulama işlemleri sırasında sert, friksiyon, sürtünme şeklinde hareketlerle banyo ya da kurulama işlemi yapılmamalı. Bebeğin cildinin zarar görmemesi için banyo sırasında ve sonrasında sert hareketlerden kaçınmanız, daha çok bizim abduşman dediğimiz, havlu ile dokunarak kurulanması gerekir. 

Banyo bitiminde bebeği kuruladıktan sonra bebek cildine uygun bir nemlendiriciyi avuç içimize dökerek bebeğin gövdesi, kolları, bacakları ve diğer kıvrımları uygun şekilde bu nemlendiriciyi sürüp küçük bir masaj ile banyo işlemini sonlandırabilirsiniz. Daha sonra da eğer bebeğin poposunda herhangi bir kızarıklık varsa, uygun bir pişik kremi sürüp, bezini bağlayıp banyo sonrası temiz kıyafetlerini giydirebiliriz.

Yenidoğan banyosu
- Yenidoğan banyosu için bebeğinizin cildi ile uyumlu bir şampuan ile tüm banyo malzemelerimizi hazırlayalım.
- Ellerimizi iyice yıkayalım.
- Küvetimizi bebeğimizin vücut sıcaklığına yakın bir su ile dolduralım (38°C)
- Oda sıcaklığını bebeğin vücut sıcaklığına uygun şekilde ayarlayalım (27 - 28°C)
- Bebeğimizi, başının arkasından destek vererek yavaşça suya daldıralım.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat