Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yeni nesil ödeme kaydedici cihazlarda elektronik fatura nasıl düzenlenir?

11,666
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yeni nesil ödeme kaydedici cihazlarda elektronik fatura nasıl düzenlenir?

Yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar için uygulamaya geçiş süreci 1 Ocak 2016 olarak ilan edilmiş durumdadır. Yeni nesil ödeme kaydedici cihazlarla beraber artık yapılmış olan satış işlemlerinin tamamı bu cihazlarda mali hafızalarda saklanabilecek.

Yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar aynı zamanda arka tarafta çalışan, bir çeşit özel entegratör diyebileceğimiz TSM'lerle beraber, bankalara ve Gelir İdaresi Başkanlğı'na online olarak bağlanmaktadır.

Bir satış işleminin gerçekleşmesi sırasında mali değeri olan ya da olmayan bilgi fişinin, mali değeri olan ya da olmayan satış esnasında müşteriye verilmesi zorunludur. Eğer işlem 900 TL'nin üzerinde ise mutlaka fatura düzenlenmesi gerekir. Mükellef elektronik arşiv veya elektronik fatura kulanıyorsa bu işlemin elektronik ortamda oluşmuş olması gerekiyor. Bu durumda ödeme kaydedici cihazdan mali hükmü olmayan bilgi fişinin yazılara müşteriye verilmesi mümkündür. 

Arka tarafta bir entegrasyon ile ödeme kaydedici cihazlarda oluşan bu bilgiler FIT Solutions gibi özel entegratörlere iletilir. Özel entegratör şirketler de arka tarafta elektronik fatura mükellefi ise elektronik fatura uygulaması üzerinden; elektronik fatura uygulamasına kayıtlı olmayan bir mükellefe veya bir şahısa fatura düzenlenmişse, elektronik arşiv kapsamında düzenlenerek email, SMS gibi farklı yöntemlerle müşterilere iletilmesi mümkün kılınmıştır.

Videoyu Göster

İş & Para Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat