Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yeni doğmuş bebeklerde göz enfeksiyonu olur mu?

23,533
kez izlendi
Puan: 3.64 / 5
Yeni doğmuş bebeklerde göz enfeksiyonu olur mu?
Göz enfeksiyonlarına yenidoğan bebeklerde sıkça rastlanır. Doğum esnasında doğum kanalından çocuğun gözlerine mikrop bulaşabilir. Bulaşan mikrop bebeğin gözlerinde çapaklanmaya neden olabilir.
Göz enfeksiyonu tedavisi
Doğumdaki enfeksiyonları engellemek için çocuk doğduğunda gözüne antibiyotik sıkılır. Doğum kanalından bulaşan mikroplar sonucu oluşan enfeksiyonlar 1. haftaya kadar devam edebilir. Doğumda göze uygulanan antibiyotiğe rağmen gözde çapak oluşmuşsa antibiyotik tedavisi devam ettirilir.
Gözyaşı kanalı tıkanıklığı
Bebeğin 1. haftasından sonra görülen çapaklanma enfeksiyondan başka nedenlerle oluşur. Bu dönemdeki çapaklanmalar genelde gözyaşı kanalının tıkanması sonucu meydana gelir. Sondaj yöntemi ile gözyaşı kanalındaki tıkanma giderilebilir.
Gözyaşı kanalı tıkandığı zaman gecikilmeden tedavi uygulanmalıdır. Bebek 6. ayını doldurtuktan sonra uygulanan tedavilerde bebeğe anestezi yapılması gerektiğinden tedavinin 6.aydan önce uygulanmasında fayda vardır.
Anne & Çocuk Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat