Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yeni doğmuş bebeklerde çapaklanma neden olur?

152,488
kez izlendi
Puan: 4.74 / 5
Detaylı Açıklama

Yeni doğmuş bebeklerde çapaklanma neden olur?

Doğduğu ilk günlerde bebeğin gözlerinde çapaklanma oluyorsa bebek doğum kanalından enfeksiyon almış olabilir. Çapaklanma bebeğin 1. haftasından sonra gerçekleşmişse bebek dışarıdan mikrop almış ya da gözyaşı kanallarında tıkanma olmuş olabilir.
Gözdeki çapaklanmalar enfeksiyon kaynaklı olduğu için tedavi edilmesi gerekir. Tedavi edilmediği durumlarda gözyaşı kanallarında tıkanıklık görülebilir.
Mikrobik çapaklanmalar
Bebeklerdeki çapaklanma durumlarında genelde antibiyotik tedavisi uygulanır. Çapaklanmada kullanılan antibiyotik damla şeklindedir. Çapaklanma dışarıdan gelen mikrop sonucunda oluşmuşsa antibiyotik tedavisi ile iyileşir.
Gözyaşı kanalı tıkanıklığı
Antibiyotik kullanımı ile çapaklanma iyileşmişse fakat antibiyotik kullanımı bırakıldığında yeniden çapaklanma meydana gelmişse bunun sebebi gözyaşı kanallarının tıkanıklığı olabilir. Böyle bir durumda sondaj tekniği ile gözyaşı kanalını açmak gerekir. Tele benzer ince bir alet yardımıyla gözyaşı kanalına girilip tıkanıklığın giderilmesine sondaj denir.
Bebeklerdeki çapaklanma durumlarında bebek 6 ayını doldurmadan tedavi yapılmasında fayda vardır. 6. aydan sonra uygulanacak tedavilerde bebeğe genel anestezi yapılması gerekir bu yüzden ilk 6 ayda uygulanan tedavi daha kolay olur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat