Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yeni doğan çocuğun zeka gelişimi nasıldır?

34,602
kez izlendi
Puan: 4.51 / 5
Detaylı Açıklama

Yeni doğan çocuğun zeka gelişimi nasıldır?

Zekanın gelişmesi 0-3 yaşta değişik aşamalar gösterir. Örneğin çocukların 6 ay civarında lisan alanları çok hızlı gelişmektedir. Lisan ilk önce işitsel olarak algılanan bir yetenek olmasına rağmen, görsellik de çok önemlidir. Bebeklerin ilk heceleri ba-ba-ba, ma-ma-ma, da-da-da gibi diş ve dudak sesleridir. Çünkü diş ve dudaklar en çabuk görülen alanlardır. Yani lisanın görselliği de çok önemlidir.

Çocuklarda lisan öğrenimi

Entellektüel olarak çocukla büyük bir insanla konuşur gibi konuşulması önerilir. Halbuki çocukla bıcı-bıcı-bıcı, annesinin kuzusu şeklinde konuşulmalıdır. Çünkü lisanda işitsel, görsel ve ödü sistemleri çok etkilidir. Bu şekildeki bir sıcaklık lisanının ödülünü karşı tarafa geçirir ve çocuk daha hızlı bir şekilde dili öğrenebilir. İşitsel ve görsel alanlar bu dönemde merkezdedir. Hücreler migrasyon içindedir, hâlâ tam yerlerine yerleşmemişlerdir. 6 aylık bir çocuğun işitsel hücreleri temporal alanlara, görsel hücreleri de oksiptar alanlara kaymaktadır. Böyle bir göç söz konusudur.

6 aylık bir çocuğu televizyonun karşısına koyarsanız görsel ve işitsel çok hızlı uyaranlarla bu göçü engelleyebilirsiniz.

Sıcak bir sevgi çocuğun beynini açacak, zekâsını geliştirecek en önemli şeydir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat