Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yeni doğan bebekleri kundaklamalı mıyız?

78,606
kez izlendi
Puan: 4.53 / 5
Yeni doğan bebekleri kundaklamalı mıyız?
Kundaklama özellikle kız bebeklere Anadolu'da yapılan bir uygulama. Bebekleri kundaklamayı sıklıkla öneriyorlar. Doğru mu? Hayır.

Kundaktan kaçınmalısınız

Bebekler dümdüz, düzgün, birbirine yapışık bacaklı doğmazlar. Bacakları hafifçe çarpık görünür, ama sonra düzelir. Ama bizde Anadolu'da, bebeklerin bacakları, özellikle kız bebeklerin bacakları güzel olsun diye, bacakları birbirine birleştirip, sıkıca kundaklarlar ki düzgün bacakları olsun.

Kalça çıkığı yapabilir

Bacağı içeri değil, tam tersi dışarı açmak gerekiyor. O halde bebeği asla kundaklamıyoruz. Fakat bebeklerin uykuya dalması ve emzirme sırasında ilk günlerde, hafifçe sardığınızda, sıkmadan kucağınıza alıp emzirdiğinizde daha rahat olabiliyorlar veya daha kolay uykuya dalabiliyorlar.

Bebeği hafifçe örtmek, hafifçe sıkıştırmak da işe yarar. Ama sıkı kundak asla önerilmiyor. Özellikle kalça çıkığına meyli olan eklemlerin tamamen bozulmasına, gerilemesine ve bebekte kalça çıkığı olmasına yol açabiliyor.
Anne & Çocuk Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat