Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yeni doğan bebek masajı nasıl yapılır?

36,678
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yeni doğan bebek masajı nasıl yapılır?

Yeni doğan bebek masajı çok önemlidir. Masajla bebeğe güvende olduğu, sevildiği ve önemsendiği duygusu kolayca geçebilir. Masajla birlikte bu duygular anne tarafından bebeğe aktarılır. Huzurlu bebek sağlık ve anne psikolojisi açısından çok önemlidir.

Nazik, bebeği ürkütmeyen, onunla göz teması içerisinde bulunarak bebeğe masaj yapmak gerekir. Bebek huzursuz ve agresif ise kesinlikle masaj yapılmamalıdır.

Yeni doğan bebeğe masaj yapmak için onu hem fiziksel hemde ruhsal açıdan incitmeyen yöntemler seçilir. Bebeğe masaj yapan annenin üzerinde hiçbir aksesuar bulunmaması ve tırnaklarının kısa olması gerekir. Bebeğe masaj yapılacak odanın sıcaklığını iyi ayarlamak da bebeğin masajına etki eder.

Bebeğe yapılan masaj alnından başlayarak hafif hareketlerle yanaklarına doğru ovma işlemiyle devam eder. Yüzüne uygulanan masaj sonrasında boynuna uygulayacağınız dairesel hareketlerin ardından göğsüne doğru yavaş dairesel hareketlerde bulunabilirsiniz.

Bebeğe yapılan masajların dairesel hareketlerde olması gerekir ve masaj esnasında bebekle göz teması kurularak ona güven hissi verilmelidir. Bebeğin sırtına yapılan masajlarda da sert olmayan ve dairesel hareketlere dikkat etmek gerekir.

Bebeğin yüz ve karın bölgesindeki masajı tamamladıktan sonra kollarına geçebilirsiniz. Kollarına yukarıdan aşağı ya da hafif sağa sola doğru masaj hareketleri yapabilirsiniz. Ayaklarına da aynı şekilde masaj uygulayabilirsiniz.

Yeni doğan bebeklerin vücuduna yapılan masaj bölgelerinden en önemli yer ayaklarıdır. Bebeğin ayak parmaklarına ve topuklarına yapılan masajla bebeğinizi rahatlatabilirsiniz.

Bebeğinize yapacağınız masajların öncesinde bebeğin isteği olup olmadığını ölçmek, bilmek gerekir. Masaj yaparken bebeğin omurgasına ani baskılardan kaçınmalısınız. Aynı zamanda bebeğin göğsünde bezeler varsa onları masajla dağıtmamaya özen göstermeniz gerekir.

Masaja başlarken ilk günlerde masaj süresini ayarlamanız bebeğinizin o masaj süresine alışmasını da sağlar. Masaj süresi azdan çoğa olacak şekilde 3 dakika ile başlanıp en fazla 20 dakikaya kadar çıkarılabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat