Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yeni anne olanlar doğum kontrol hapı kullanabilir mi?

51,889
kez izlendi
Puan: 4.56 / 5
Yeni anne olanlar doğum kontrol hapı kullanabilir mi?
Doğum yapmış kadın eğer emzirmiyorsa kitaben 6. haftanın sonunda doğum kontrol hapına başlayabilir. Ama doktor 3 ayın sonunda vermeyi veya kişinin ilk âdetinin görmesini bekleyebilir.

Bu süre çocuk doktorunun emzirme tavsiyesiyle, bazen 1 sene veya daha uzun sürelere kadar uzayabilir. Emzirme dönemi bittikten hemen sonra hapa başlanabilir.

İlk ay hap yetmez

Doğum kontrol hapına başlandığı zaman ilk ay ek bir korumaya gerek vardır. Yani doğum kontrol hapının %99 koruyuculuğuna ilk ay çok güvenemeyiz. Onun için ilk ay içerisinde geriye çekme veya prezervatif gibi ek yöntemle kombine edilmesi gerekir.

Doğum kontrol hapları östrojen ve progesteron içerdikleri için emziren kişide kullanılmaz.

Şu an piyasada bulunan ve tek hormon içeren preparat emziren kişilere önerilebilecek bir preparattır. Fakat hem süt miktarını azaltır, hem de koruyuculuğu diğer haplar gibi %99 seviyelerinde değildir.

Alternatif yöntemler aklınızda olsun

Bu nedenle pratik olarak emziren kişide doğum kontrol hapı yerine başka alternatif yöntemleri düşünürüz. Emzirme bırakıldıktan hemen sonra ise doğum kontrol hapına başlanabilir.
Sağlık Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat