Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yemek duası nasıl edilir?

3,934
kez izlendi
Puan: 4.78 / 5
Yemek duası nasıl edilir?
Peygamberimiz, "Bir iş ki o iş besmeleyle başlamasın, o işte hayır yoktur" buyurmuştur. Dolayısıyla yemeğe başlarken besmele çekmek gerekir. Örflerimizde, dinimizde, Kur'an'da da yer aldığı gibi yemek duası öncesinde elleri yıkamak gerekir. Temiz ellerle yemeğe başlamak, yemek bittikten sonra da dua etmek gerekir.

Yemek sonunda herkesin bildiği bir dua vardır. "Külû veşrabû ve lâ tüsrifû İnnehû lâ yühibbül müsrifîn." şeklindeki dua, "Yiyiniz, içiniz, fakat israf etmeyiniz. Çünkü Allah israf edenleri sevmez." anlamına gelmektedir.

Yemek duası "Elhamdü lillâhil lezî Et'amenâ ve sekânâ ve cealenâ minel müslimîn. Ve Rahmetullâhi ve Berakâtühû alâ sâhibit ta'âmi vel âkilîn. Ni'meti Celîlullâh. Beraketi Halilullâh. Şefâ'at Yâ Rasûlallâh. Allâhümme zid velâ tenkus bi hürmetil Fâtihah." diyerek bitirilir.
Yaşam Kanalı Hepsini Gör
Gusül abdesti nasıl alınır?
Eski İstanbul Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat