Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yeme bozukluğu yaşayan çocuğa nasıl davranmak gerekir?

1,008
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yeme bozukluğu yaşayan çocuğa nasıl davranmak gerekir?

Yeme bozukluğu yaşayan çocuk için öncelikle bir davranış çizelgesi oluşturmak gerekir. Yemek yendiği ya da saatlere uyulduğu takdirde çocuk ödüllendirilebilir. Eğer çocuk yemek yemeyi reddediyorsa o zaman çocuğun yemek yememesini sağlayıp sofradan kaldırın. Bir dahaki öğüne kadar atıştırmalık yiyecekler yememesine özen gösterirseniz karnı acıkır. 


Çocuk sofraya oturduğunda önce katı yiyecekler verip midesini doldurmamak gerekir. Sıvılar çocuğu şişireceğinden çocuk yemeyi reddedebilir. Sofra düzeni de önemlidir. Huzurlu ve mutlu bir sofra çocuğu da sofraya oturmaya ve yemek yemeye sevk edecektir. Çocuk kendi kendine yemek istediğinde bunu reddetmemek gerekir. Bu onu daha çok motive ve mutlu edecektir. 

Çocuğa model olmak da önemlidir. O yemek yerken sofrada oturmak, onunla yemek yemek onu motive edecektir. Çocuk zaman zaman kaşığı reddedebilir. Eliyle yemek yemek istediğinde buna da izin vermek gerekir. Eğer saldırganlaştıysa elindeki kaşığı, çatalı fırlatıyorsa eşyaları toplayın ve memnuniyetsizliğinizi belirtin.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat