Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yazın hangi sebzeleri tüketebiliriz?

389
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yazın hangi sebzeleri tüketebiliriz?

Yaz aylarında severek tercih ettiğimiz sebzeler karşımıza çıkabiliyor. Sebzeleri aynı meyvelerde olduğu gibi mevsiminde tercih etmenin önemi büyüktür. 

Yazın çıkan sebzeler

Karaciğer detoksunu en iyi sağlayan sebze enginardır. Gerçekten çok özel bir sebze olan enginarı yaz aylarında mutlaka bol bol tüketmeliyiz. Her gün bir enginar tüketecek şekilde bir alışkanlığa sahip olabiliriz. 

Enerji vermesi bakımından yaz aylarında taze patates tüketebiliriz. Posa oranı yüksek taze fasulye de yine yazın tüketebileceğimiz yaz sebzelerinden bir tanesi. 

Lif miktarı olan bakla, kabak, bezelye gibi su miktarı yüksek olan, kalorisi düşük sebzeler de rahatlıkla tüketilebilir. Özellikle kabağın kalori miktarı son derece düşüktür ve sıkça kilo verme diyetlerinde yer alır. 

Yazın patlıcan, sivri biber tüketilebilir. Özellikle sivri biberin C vitamini oranı çok yüksektir ve aynı zamanda A vitamini kaynağıdır. Domates yaz aylarında muhteşem kokusu ile bizi kendine çeker.  Kış aylarında ve sonbaharda ise çok fazla domates tercih etmemek gerekir. Domatesin içinde likopen adlı bir madde vardır ve bu çok güçlü bir antioksidandır. Kansere karşı koruyucu olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle yaz mevsiminde her gün bir avuç kadar domatesi tüketmekte faydaı vardır. 

E ve C vitamininden zengin olan dereotu, bizim için önemli olan yaz sebzelerinden bir tanesi. Yine C vitamini kaynaklarından biri olan dolmalık biber, posa içeriği yüksek olan taze fasulye, barbunya ve mısır yaz sebzelerinden bazıları. 

Yaz mevsiminde yine kırmızı paprika biberler veya salçalık biberler de karşımıza çıkmaktadır. Bunlar da C vitamininden yüksek olan sebzeler arasındadır. 

Beta karotenden zengin olan fesleğen, sindirim sistemine faydası olan biberiye veya C vitamini yüksek, ödem atma özelliği olan  maydanoz, tere, nane gibi sebzeleri  de yaz aylarında keyifle tüketebiliriz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat