Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yazın hangi meyveleri tüketebiliriz?

373
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yazın hangi meyveleri tüketebiliriz?

Yaz aylarında çok daha fazla sayıda ve renk renk meyvelerle karşılaşabiliyoruz. İlk aklımıza gelen yaz meyvelerinden biri kiraz. Antioksidan bakımından zengin, kansere karşı koruyucu olan kirazı yaz aylarında rahatlıkla tüketebiliriz. Bir avuç kiraz, bir porsiyon meyveye denk gelir. 

Yaz aylarında tüketilebilecek meyveler

İçeriğindeki su miktarı yüksek, kalorisi düşük, A ve C vitamininden zengin yaz meyvelerinden olan yeşil erik, kilo verme diyetlerinde de sıklıkla karşımıza çıkıyor. Yeşil erik aynı zamanda potasyum yönünden de çok zengindir.

1 avucu 1 porsiyon meyveye denk gelen dut, bağışıklık sistemini koruyan yaz meyvelerinden biri. 

B ve C vitamini yönünden zengin olan şeftali de, sağlık açısından çok değerli olan meyvelerden bir tanesi. Şeftali hem vücut direncini artırır, hem de potasyum yönünden zengin olduğu için insan sağlığına fayda sağlar.

Çok severek tükettiğimiz meyvelerden bir tanesi de kavun. Kavunun böbrek sağlığına faydası büyük. Kavun demişken aklımıza tabii ki hemen karpuz gelir. Likopen kaynağı olması bakımından kansere karşı koruyuculuğu olan ve su miktarı yüksek meyvelerden karpuz, yaz aylarında rahatlıkla tüketilebilir. Ancak karpuzu tüketirken günlük porsiyona dikkat etmek gerekir çünkü aynı zamanda yüksek oranda doğal şeker kaynağıdır. 

Vişne, ahududu, böğürtlen gibi gibi bağışıklık sistemini güçlendiren meyveler de yaz aylarında karşımıza çıkar. 

İncir, kabızlığa karşı koruyucu, sindirim sistemimizi rahatlatıcı özelliği ile yaz mevsiminin lezzetli meyveleri arasındadır. 

Mürdüm eriği, üzüm yine yaz meyvelerinden olmakla birlikte, bunlar da yüksek miktarda mineral ve vitaminler bulunur. 

Aslında tüm meyve ve sebzeler mevsimine göre bağışıklık sistemini güçlendirici özellikler taşımaktadır. Bu nedenle yaz aylarında da mevsiminde olan meyveleri tüketmek hem sağlığınız hem de bütçeniz açısından yarar sağlar. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat