Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yazın çocuklar ne tür atıştırmalıklar tercih edebilir?

215
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yazın çocuklar ne tür atıştırmalıklar tercih edebilir?

Abur cubur yemelerinin önüne geçmek adına çocuklarımıza sağlıklı atıştırmalık alternatifleri sunarak yanlış beslenmelerini engelleyebiliriz. Yazın arkadaşlarıyla  oyun oynamaya giderken çocuğa mutlaka sağlıklı atıştırmalıklar hazırlanmalıdır. Çocuklarımız dışarıda abur cubur yiyeceğine; taze veya kuru meyveler, fındık, ceviz, badem gibi kuruyemişler, kutu yoğurtlar, evde hazırlanmış meyveli yoğurtları yemelidir.

Evde tam buğday unundan kekle bir bardak süt iyi bir ara öğündür. Şeker yerine pekmez kullanılarak yapılmış kekler tercih edilmelidir. Hamur Tatlıları yerine Sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Havuç, salatalık, biber, domates peynirle veya yoğurtla ara öğün olarak yenebilir. Büyüme çağındaki çocukların kalsiyuma ihtiyacı vardır ve mutlaka süt ve yoğurttan tüketmelidirler. 

Sütle yoğurt hem besleyicidir hem de taşınması kolaydır. Okullar açıldıktan sonra çocuklar için en önemli iki öğünün kahvaltı ve okul dönüşündeki atıştırmalık zamanı olduğunu düşünüyorum. Okul başarısı, büyüme ve gelişimin devamı, çocuğun sağlıklı ve mutlu olmasıyla hızla salgına dönüşebilen sonbahar hastalıklarından korunmak için beslenmeye özen göstermek gerekiyor. Kahvaltı yapan çocuklarda ileri dönemde şişmanlık görülme oranının daha az olmaktadır.

Çocuklar genelde söyleneni yapmak yerine gördüğünü ve istediğini yapmayı tercih ediyor. Hatta bu konuda sizinle çok hızlı tartışmaya bile girebiliyor. Baba kahvaltı etmiyorsa çocuk, bu durumu örnek verip kendini savunuyor ve yemek yemiyor. Çocuklarınıza davranış ve beslenme alışkanlıklarında iyi model olmayı, onlara bırakacağınız önemli bir miras olarak görmeniz gerekiyor.  

Çocuğunuz okulda yemek yiyorsa okuldan menüyü isteyin. Sabah, öğle ve ara öğünlerde servis edilen çeşitleri gözden geçirin. Akşam yemeği seçimleri ve okuldan eve dönüşte hazırlayacağınız atıştırmalıkları dengelemeye çalışın. Kantinde satılan yiyecekler konusunda çocuğunuzla sohbet edin, size yediklerini anlatması en azından bir sonraki gün için beslenmede denge yaratmanız için yol gösterebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat